Uzależnienie to przekroczenie granicy, która może prowadzić do nałogu. Możliwe jest uzależnienie się od każdej substancji lub czynności (tzw. uzależnienia behawioralne). Dowiedz się więcej czym jest uzależnienie i jakie są jego objawy, oraz jak zapobiegać uzależnieniom i jak możesz pomóc komuś, kto na nie cierpi.

Co to jest uzależnienie?

Jak wspomniano we wstępie, uzależnienie to stan, w którym czynność, która dostarcza przyjemności, staje się przymusem. Punktem wyjścia każdego uzależnienia jest odczuwana przyjemność i satysfakcja. Mechanizm ten ewoluował ewolucyjnie w celu promowania zdrowych zachowań. Układ mezolimbiczny aktywuje układ nagrody w mózgu, który powoduje odczuwanie przyjemności. Składa się on z dwóch głównych struktur: jądra brzusznego środkowego i przegrodowego półleżącego. Stymulacja tego układu powoduje uwalnianie dopaminy z jądra przyśrodkowego. Neuroprzekaźnik ten odpowiedzialny jest za odczuwanie przyjemności. Dochodzące do niego włókna z amygdala dostarczają informacji o kontekście, który wywołał przyjemność. Dopamina jest ważnym czynnikiem w kontekście uzależnienia. Badania wykazały, że osoby, które mają niższy poziom tego neuroprzekaźnika są bardziej narażone na uzależnienie. Dopamina jest również odpowiedzialna za prawidłowe napięcie mięśni (reguluje szlaki nigrostriatalne), reguluje produkcję prolaktyny i jest odpowiedzialna w szlakach mezokortykalnych za emocje i afekt.

Rodzaje i objawy uzależnienia

Jeśli przyjemność staje się już niebezpiecznie uzależniająca, wskaźnikami mogą być tolerancja i odstawienie. Tolerancja odnosi się do potrzeby spożywania większej ilości substancji w celu utrzymania efektów euforycznych. Dzieje się tak z powodu zjawiska "upregulowania", które występuje, gdy na powierzchni neuronów znajduje się więcej neuroprzekaźników. Odstawienie może wywołać serię reakcji, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów odstawienia. Objawy te są częścią uzależnienia behawioralnego i uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

  • Uczucie przymusu lub pragnienie zrobienia czegoś/spożycia substancji.
  • Utrata kontroli spowodowana uzależnieniem.
  • Negatywne konsekwencje społeczne
  • Porzucenie innych przyjemności
  • Poświęcanie znacznej ilości czasu na czynności związane z uzależnieniem.
  • Dyskomfort spowodowany zaprzestaniem zachowania/zespół abstynencyjny.

Istnieją dwa rodzaje uzależnień: psychiczne i fizyczne. Uzależnienie fizyczne charakteryzuje się silnym pragnieniem ciągłego używania substancji, a jego zaprzestanie może prowadzić do dolegliwości somatycznych, takich jak biegunka lub wymioty, drżenia, bezsenność. Choć uzależnienie psychiczne nie ma negatywnych konsekwencji fizjologicznych, może prowadzić do kompulsywnego lub irracjonalnego zażywania. Możemy wyróżnić uzależnienia od alkoholu, leków opioidowych, psychostymulantów, halucynogenów, nikotyny, a także od pewnych czynności, np. seksu, pracoholizmu i uzależnienia od smartfona czy komputera, zakupoholizmu i hazardu.

Uzależnienie od alkoholu - na czum polega? - dowiedz się więcej

pomoc osobie uzależnionej

Czy można zapobiegać uzależnieniom?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój i utrzymanie się uzależnienia. Dzieci i nastolatki są bardziej narażone na uzależnienia niż dorośli ze względu na słabszy fizjologiczny rozwój płatów czołowych, które odpowiadają za racjonalne podejmowanie decyzji. Z tego powodu są one bardziej skłonne do ponownego angażowania się w przyjemne czynności, co może prowadzić do uzależnienia. Do tego dochodzą predyspozycje genetyczne (wspomniany niższy poziom neuroprzekaźnika dopaminy), a także pewne typy osobowości (osobowość borderline i osobowość lękowa). Ważna jest presja rówieśników i konflikty między rodzicami a młodzieżą. Przed uzależnieniami można się uchronić. Wymaga to samozaparcia i stawiania właściwych granic. Ważne jest, aby rozpoznać problem i szukać odpowiedniej pomocy u psychiatry lub psychologa. Możliwe jest również unikanie niektórych substancji, takich jak leki opioidowe (zwłaszcza heroina), środki psychostymulujące (np. nikotyna czy kokaina). Badania pokazują, że heroina ma największy potencjał uzależniający, a osoby, które ulegają nałogowi, najczęściej wygrywają.

Warto przeczytać