Samotne początki

Wielu z nas dociera do drzwi odwyku, czując się bardzo samotnymi. Uzależnienie powoduje tak głęboką izolację, że ci, którzy sami tam nie byli, z trudem mogą pojąć całkowitą samotność i rozpacz, z jaką wielu z nas przychodzi. Ukrywanie się staje się sposobem na życie dla osoby uzależnionej. Nie chcemy, aby nas widziano w naszym smutnym stanie. Wstyd czai się w zakamarkach naszego życia, blokując nam możliwość nawiązania prawdziwych kontaktów z innymi. Straciliśmy poczucie przynależności do wspólnoty. Bezpieczniej jest być samemu, niż zobaczyć, że nasze zachowanie jest takie, jakie jest: poza kontrolą, nieuczciwe i całkiem szalone.

Jednym z darów płynących ze znalezienia wspólnoty, do której można należeć, jest siła bycia rozumianym. Wstyd i poczucie winy są powszechnymi uczuciami osób uzależnionych w trakcie odwyku. Odłamki wyborów dokonanych w przeszłości wciąż odciskają piętno na naszej świadomości. Posiadanie wokół siebie osób, które rozumieją, przez co przeszliśmy, i widzą w nas całą osobę, pomimo dokonanych w przeszłości wyborów i ich konsekwencji, jest niezbędne do uzdrowienia. Nie dochodzimy do siebie sami. Słowa "ja też" mają ogromną moc pocieszania nas i przynoszą nadzieję.

Zaryzykować

Pamiętam, że wchodząc na swój pierwszy mityng, bałam się nieznanego. Przed tym wieczorem znalazłam pewne wsparcie w grupach internetowych i na blogach, ale byłam samotna. Strasznie bałam się też szukać pomocy w "prawdziwym życiu". Miałam z góry założone, że nie będę pasować do AA. Znienawidzę to miejsce, a ludzie na mityngach będą starzy, skwaszeni i zrzędliwi. Może nawet agresywni lub osądzający. Gdy weszłam do sali, w której odbywało się spotkanie, usłyszałam wesołe śmiechy i przyjazne głosy. Było to spotkanie kobiet, a scena, która ukazała się moim oczom po wejściu do sali, zupełnie nie odpowiadała moim oczekiwaniom. Kobiety w różnym wieku, swobodnie rozmawiające i śmiejące się przy filiżankach parującej herbaty i kawy. Jako osoba z zewnątrz nigdy bym nie przypuszczała, że te kobiety są alkoholiczkami. Stereotypy zostały już obalone, wzięłam głęboki oddech i znalazłam miejsce.

Zaryzykowanie wypróbowania osobistych spotkań było dla mnie czymś wielkim i przerażającym. Byłam wręcz przerażona. Pociły mi się dłonie, a serce biło szybko. Jestem bardzo wdzięczna, że byłam gotowa zaryzykować. Jestem wdzięczna, że tego dnia pojawiłam się na spotkaniu z tymi kobietami. Poczułam poczucie więzi, bycia widzianą i rozumianą przez społeczność kobiet, które naprawdę to rozumieją. Wiedziały z pierwszej ręki, jak się czułam, jak bardzo się bałam i przez co przeszłam, aby znaleźć się tam tej nocy.

"Ja też"

W miarę upływu dni, tygodni i miesięcy coraz bardziej przekonywałam się, jak wiele łączy mnie z kobietami, które poznałam podczas tego spotkania. Nasze historie były bardzo różnorodne i odmienne. Wszystkie miałyśmy własne doświadczenia, z których mogłyśmy się uczyć i dzielić nimi z innymi. Ale
Jest coś potężnego i uzdrawiającego w dzieleniu się z drugą osobą wrażliwymi i trudnymi do wypowiedzenia prawdami. Być może te prawdy wydają się tak przerażające i brzydkie, że na jakimś poziomie czujesz, że nie jesteś w stanie ich zaakceptować. Bycie na tyle odważnym, by wypowiedzieć te prawdy i przyjęcie ich przez drugą osobę jest takim darem. Kiedy w twoich oczach pojawia się życzliwość, delikatny dotyk i magiczne słowa "ja też", dzieje się cud.

To właśnie w tej przestrzeni, w której byłam akceptowana taka, jaka byłam, zaczęłam być zdolna do mówienia o swojej przeszłości. O moim smutku, stratach, alkoholizmie i jego wpływie na jakość mojego życia. Nauczyłem się być szczerym wobec siebie i innych, dzięki głosom i życzliwości pozornie obcych ludzi, którzy teraz są moimi drogimi przyjaciółmi. Czasami to "ja też" jest związane ze wspólnym doświadczeniem tragedii lub traumy. Czasem towarzyszy mu śmiech "o tak, ja też to zrobiłem!". Znajdując tę wspólną płaszczyznę wspólnych doświadczeń, uczymy się, że nie jesteśmy wyjątkowi. Że nie jesteśmy straconymi szansami. Że nie jesteśmy sami. To jest bardzo ważne. Choroba chce nam wmówić, że jesteśmy sami. Dzięki wspólnocie tworzonej z innymi osobami, które wyzdrowiały, wiemy, że tak nie jest.

Społeczność potrzebuje pielęgnacji

Widziałem wielu ludzi, którzy nie poradzili sobie na odwyku. Przychodzą na chwilę, kręcą się na obrzeżach mityngu, nie próbują nawiązać kontaktu. Być może to wszystko, co potrafią zrobić w obecnej sytuacji, i to jest w porządku. Wszyscy robimy, co możemy, z tym, co mamy. Myślę, że aby mieć taką wspólnotę i takie relacje, które podtrzymają cię na duchu, gdy będziesz miał ochotę upaść, musisz włożyć w to pracę. Trzeba chodzić na spotkania. Rozmawiać z ludźmi, wyciągać rękę i otwierać się. Do zbudowania tych głębszych przyjaźni potrzeba miłości, pielęgnacji i prawdziwej wrażliwości. Zaufaj mi, jest to warte każdej włożonej energii.

Czasami śmieję się, kiedy myślę, że przez całe życie i przez wszystkie lata picia tak bardzo chciałam być jedną z tych kobiet, które mają mnóstwo przyjaciół, z którymi mogą się śmiać i nawiązywać więzi. I znalazłam je. Nie w barach ani w miejscach spotkań towarzyskich, ale w salach odwykowych. Tak, w kościelnej piwnicy ta bardzo niekościelna kobieta znalazła swoje plemię. Życie z pewnością jest pełne niespodzianek.

Warto przeczytać