Myśląc o uzależniających narkotykach, wiele osób od razu myśli o takich substancjach jak heroina czy kokaina. W rzeczywistości jednak istnieje wiele legalnych substancji uzależniających, takich jak alkohol i nikotyna, które są używane przez ludzi na całym świecie.

Chociaż istnieje wiele złożonych i powiązanych ze sobą czynników, które decydują o tym, czy ktoś uzależni się od danego narkotyku, czy też nie (np. historia społeczna, poziom dochodów i cechy genetyczne), to jednak chemiczna budowa uzależniających narkotyków sprawia, że od niektórych z nich trudniej się uwolnić niż od innych. W rzeczywistości wiele z najbardziej uzależniających substancji znanych człowiekowi trenuje ludzki mózg, aby ich pożądał - to znaczy, że narkotyki powodują zmiany w funkcjonowaniu mózgu, które są trudne do odwrócenia.

Uzależnienie od narkotyków jest problemem, z którym ludzie borykają się od setek i setek lat. Jednak dopiero ostatnie postępy w nauce i medycynie pozwoliły zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i udokumentować, jak dokładnie różne narkotyki oddziałują na ludzki organizm.

Z milionami Amerykanów w całym kraju zmagających się z jakimś rodzajem uzależnienia i coraz większą liczbą osób rezerwujących sobie miejsce w ośrodkach leczenia uzależnień w celu wyzdrowienia, ważne jest, aby mieć pojęcie o tym, jak trudno jest wykopać różne rodzaje nawyków związanych z nadużywaniem substancji. Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat niektórych z najbardziej uzależniających leków znanych człowiekowi.

Heroina

Nie jest niespodzianką, że heroina znajduje się na liście najbardziej uzależniających substancji, ponieważ jej uzależnienie niszczy życie od dziesięcioleci, nawet w przypadku pierwszych użytkowników. Według danych National Institute on Drug Abuse, w 2011 roku 4,2 miliona mieszkańców USA w wieku 12 lat lub starszych przynajmniej raz użyło heroiny. Instytut szacuje również, że aż 23% osób używających heroiny jest od niej uzależnionych.

Heroina jest klasyfikowana jako opiat i jako taka wpływa na receptory opioidowe w całym organizmie. Oznacza to, że efekty działania narkotyku naśladują endorfiny, a tym samym wywołują uczucie przyjemności przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu bólu - jest to niesamowita kombinacja.

Heroina jest tak uzależniająca po części dlatego, że części mózgu, które są zaangażowane w przetwarzanie nagrody i uczenie się, są pełne receptorów opioidowych. Kiedy heroina jest wstrzykiwana do organizmu, użytkownicy uczą swój mózg, że w przyszłości będą jej pożądać. Ponadto osoby zażywające heroinę muszą zmierzyć się z okropnymi systemami odstawienia, kiedy próbują odstawić narkotyk, co sprawia, że jest to jeszcze trudniejszy nawyk do otrząśnięcia.

Kokaina

Innym narkotykiem, który jest od dawna, i który jest również bardzo uzależniający, jest kokaina. Stymulant - bardzo popularny "designer drug" z lat 70-tych i 80-tych - jest tak niebezpieczny ze względu na sposób, w jaki wpływa na ponowne wchłanianie dopaminy w regionach mózgu odpowiedzialnych za nagradzanie. Zasadniczo kokaina utrzymuje stały strumień dopaminy w mózgu w czasie, gdy użytkownik jest na haju, oszukując mózg, że nie trzeba jej już produkować. W rezultacie, niezwykle ważne receptory dopaminy zostają wyłączone. Problem w tym, że gdy tylko dana osoba zaczyna cierpieć z powodu odstawienia, mózg zaczyna pilnie pragnąć więcej dopaminy, co prowadzi do tego, że użytkownicy potrzebują kolejnego uderzenia kokainy, aby poczuć się lepiej.

Narkotyk jest również wysoce uzależniający ze względu na sposób, w jaki jest przyjmowany, oraz długość haju osiągniętego z niego. Szybka metoda wciągania proszku lub jeszcze szybszy sposób palenia cracku oznacza, że ciało i mózg zaczynają odczuwać efekty w dowolnym miejscu od zaledwie dziesięciu do 30 minut. Krótki, ale intensywny haj - trwa zazwyczaj mniej niż godzinę - zwiększa również częstotliwość, jak często ludzie potrzebują nowego uderzenia.

Nikotyna

Nikotyna może nie wywołuje takich emocji jak heroina czy kokaina, ale nadal jest bardzo uzależniająca, o czym może zaświadczyć każdy, kto kiedykolwiek próbował z niej zrezygnować. Podobnie jak wiele nielegalnych narkotyków, nikotyna naśladuje powszechny neuroprzekaźnik w mózgu i z czasem zmniejsza liczbę i wrażliwość wytwarzanych receptorów acetylocholiny.

Prowadzi to do tego, że nikotyna staje się stałą koniecznością w organizmie danej osoby, aby przywrócić i utrzymać normalne funkcjonowanie mózgu. Nie jest tajemnicą, że używanie papierosów powoduje raka płuc. Rak jest wiodącą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Nie palcie dzieci.

Alkohol

Podobnie jak nikotyna, alkohol może być legalnym narkotykiem, ale również nadal bardzo niebezpiecznym. W rzeczywistości, odstawienie od substancji może być tak poważne, że nie tylko prowadzi do psychicznego i fizycznego bólu dla użytkowników, ale może nawet spowodować śmierć niektórych osób.

Related: 3 Reasons Why Alcohol Is Actually The Most Dangerous Drug

Część problemu alkohol jest tak niebezpieczny jest z powodu społecznej akceptacji związanej z nim. Należy się zastanowić, czy gdyby alkohol był nielegalny, uznalibyśmy go za tak destrukcyjny jak niektóre z innych narkotyków na liście? Jest to jednak interesująca koncepcja.

Ponadto, alkohol jest związany z wieloma bezpośrednimi zgonami. DUI's i ofiary śmiertelne podczas wypadków z udziałem pijanych kierowców są regularnym zjawiskiem w wieczornych wiadomościach. Mimo że nie popieramy używania alkoholu, zawsze zalecamy, aby ludzie używali go i cieszyli się nim z rozwagą.

Warto przeczytać