W naszym artykule przedstawiamy, jak może przebiegać leczenia uzależnienia od alkoholu. Należy pamiętać, aby w sytuacjach kryzysowych zgłaszać się do ośrodków terapeutycznych, w których specjaliści zadbają o to, aby dopasować leczenia do pacjenta.

Krok pierwszy – oddział detoksykacyjny

Pobyt na oddziale detoksykacyjnym to kilka tygodni. Aby zostać przyjętym na oddział, trzeba zachować trzeźwość przez kilka dni. Zdarza się, że na miejsce w takiej placówce czeka się nawet kilka tygodni. Jest to związane z tym, że osób, które potrzebują takiej formy pomocy wcale nie jest mniej, a na oddziałach jest wielu pacjentów.

Jak wygląda leczenie na oddziale detoksykacyjnym?

Pierwsze dni to czas na odtrucie organizmu. Podawane są leki, a wszystko ma na celu usunięcie złogów alkoholu. Chory w tym czasie wraca do sił. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku tych osób, które długotrwale nadużywały alkoholu, co poskutkowało wyniszczeniem organizmu. W tym czasie występują pierwszy objawy głodu alkoholowego. Kolejne tygodnie to wstępna edukacji, w czasie której osoba uzależniona dowiaduje się jaka jest natura uzależnienia. Przychodzi również pora na terapię, która odbywa się zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Na tym etapie określane są cele terapeutyczne, wskazywane jest także jak alkohol wpłynął na życie osoby uzależnionej. Dowiedz się więcej o detoksie alkoholowym >>

Co kiedy osoba uzależniona nie chce się leczyć?

Jeśli stan zdrowia osoby uzależnionej spędza nam sen z powiek, możemy nie tylko namawiać do podjęcia leczenia, ale postawić również na inne kroki. W każdej gminie działa Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Można w niej zgłosić problem. Komisja ta może – na podstawie decyzji sądu – doprowadzić osobę uzależnioną do odpowiedniej placówki leczniczej. Na ogół jednak procedura ta trwa naprawdę długo i nie zawsze okazuje się skuteczna. W wielu wypadkach działa jednak jako czynnik motywujący. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest długie i trudne, co nie oznacza, że nie jest możliwe do zrealizowania. Dużą rolę odgrywają nie tylko terapeuci, ale również rodzina i przyjaciele.

Jak rodzina może pomóc osobie uzależnionej?

Specjaliści uważają, że najskuteczniejsze w motywowaniu alkoholika do podjęcia leczenia jest doprowadzenie go na dno. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdej osoby uzależnionej oznacza to coś zupełnie innego. U jednego będzie to coraz gorszy stan zdrowia, u drugiego utrata pracy, a u jeszcze innego rozwód. Należy przy tym pamiętać, że liczy się bycie konsekwentnym. Mimo odczuwanego wstydu nie należy ukrywać problemu ani tym bardziej kryć osoby uzależnionej, nie dając jej odczuć konsekwencji picia. Nigdy nie należy również wierzyć w zapewnienia, że to ostatni dzień picia i od jutra wszystko się zmieni. Osoba uzależniona musi sama zrozumieć, że nie ma już żadnej kontroli nad piciem, a tym samym, że potrzebna jest jej pomoc specjalistów.

Terapia osób współuzależnionych

Rodzina osoby uzależnionej musi być również o sobie. Dobrym wyborem jest terapia dla współuzależnionych. Może ona mieć formę indywidualną bądź grupową.

Warto przeczytać