Bycie kobietą na odwyku dało mi możliwość nadrobienia tych wszystkich zaległości, kiedy byłam nie tylko gównianą wersją samej siebie, ale także gównianą przyjaciółką. Nie chodzi o to, że chciałam być złą przyjaciółką, po prostu nie wiedziałam lepiej. Nie zadawałem sobie też pytania "co to znaczy być dobrym przyjacielem", tylko zastanawiałem się, jaki trunek będę pił. Tak naprawdę nigdy nie zadawałem sobie pytania, czy jestem dobrym przyjacielem. Miałem raczej nadzieję, że moi przyjaciele nie przyłapią mnie na kłamstwach, które wmawiałem sobie i im, choć rzadko kiedy zdawałem sobie sprawę, że w ogóle kłamię. Wiem, że nie jestem w tym osamotniony.

Jeśli jesteś teraz trzeźwy i uczysz się na nowo całego swojego życia, tak jak ja musiałem, możesz zadawać sobie pytania i żyć z intencją. Co to znaczy być dobrym przyjacielem? Co robią dobrzy przyjaciele?

Ćwicz pokorę

Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi i nie zawsze musisz mieć w rękawie idealną odpowiedź. Czasami nie wiemy, jak być przy kimś i to jest w porządku. Jednym ze sposobów, w jakiwspieram ludzi, jest pytanie : "Jak mogę cię wesprzeć?

Nie udzielaj niezamówionych rad bez pozwolenia. Znasz to uczucie, kiedy dzielisz się z kimś czymś wrażliwym, a ten ktoś daje ci listę rad lub próbuje rozwiązać twoje problemy za ciebie? To może być naprawdę unieważniające. A gdybyśmy zapytali ich : "czy chcesz posłuchać, czy chcesz poznać moje szczere opinie"?

Praktykuj autentyczność

Pokaż, że jesteś prawdziwym sobą. Twoi przyjaciele chcą poznać Ciebie, a nie osobę, którą udajesz.

"Aby być autentycznym, musimy zdobyć się na odwagę bycia niedoskonałym i wrażliwym. Musimy wierzyć, że jesteśmy z gruntu godni miłości i akceptacji, właśnie tacy, jacy jesteśmy. Nauczyłam się, że nie ma lepszego sposobu na zaproszenie do naszego życia więcej łaski, wdzięczności i radości niż praktykowanie w sposób świadomy autentyczności."- Brene Brown

Praktykuj granice

Wyznacz swoje granice. Zadaj sobie pytanie, co jest dopuszczalne, a co nie. Nie wyświadczasz nikomu przysługi, nie stawiając granic. Brene Brown twierdzi, że wyznaczamy granice nie po to, by zniszczyć związek, ale by go utrzymać. Wyznaczam swoje granice, ponieważ szanuję i respektuję ciebie, siebie i ten związek. Nieustalanie granic prowadzi do pretensji, a wiesz, co się mówi o pretensjach.

Praktykuj wrażliwość

Nie musisz być idealna, żeby tu być. Powtarzam, nie musisz być idealna, żeby tu być i żeby być godną miłości i związku.

"Wrażliwość to nie wygrana czy przegrana; to odwaga, by pokazać się i być zauważonym, kiedy nie mamy wpływu na wynik. Podatność nie jest słabością; to nasza największa miara odwagi"- Brene Brown

Kiedy jesteśmy wrażliwi, pozwalamy sobie na prawdziwe połączenie z drugim człowiekiem. Pozwalamy sobie na wspólną wędrówkę przez tę podróż zwaną życiem, co może sprawić, że radosne chwile staną się fajniejsze, a te dołujące - nieco mniej dołujące. Ćwicząc wrażliwość i mówiąc prawdę, dajemy innym pozwolenie na to samo.

Wywieszaj swoją dziwną flagę z zaufanymi przyjaciółmi. Uczmy się na błędach innych. Przestańmy żyć w naszych sekretach, które sprawiają, że chorujemy.

Przyznaj się, gdy coś spieprzysz. Weź za siebie odpowiedzialność i napraw się. Wszystko jest w porządku. Jesteśmy niedoskonali. Ludzie będą cię zawodzić, tak samo jak ty ich. Nie czyni to ani ich, ani ciebie złym przyjacielem, lecz czyni cię człowiekiem. Pozwól, by praktyka wrażliwości i współczucia uwolniła cię od urazy.

Praktykuj szczerość

Dobry przyjaciel mówi ci prawdę, a nie tylko to, co chcesz usłyszeć. Dobry przyjaciel kocha cię na tyle, by zaryzykować zranienie twoich uczuć na chwilę, obrzucając cię błotem, by pomóc ci rozwinąć się w najlepszą i najzdrowszą wersję samego siebie. Dobry przyjaciel nie podpisuje się pod twoimi bzdurami.

"Możemy powiedzieć to, co musimy powiedzieć. Możemy delikatnie, ale asertywnie wyrazić swoje zdanie. Nie musimy być osądzający, nietaktowni, obwiniający czy okrutni, kiedy mówimy swoją prawdę". - Melody Beattie

Daj nam znać w komentarzu poniżej, w jaki sposób pokazujesz się jako dobry przyjaciel?

Warto przeczytać