Zakres problemu

Trwające operacje w Iraku (Operation Iraqi Freedom) i Afganistanie (Operation Enduring Freedom) nadal obciążają personel wojskowy, powracających weteranów i ich rodziny. Niektórzy doświadczyli długiego i wielokrotnego rozmieszczania wojsk, narażenia na walkę, urazów fizycznych, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) i urazowego uszkodzenia mózgu (TBI).

Chociaż mniej powszechne, nadużywanie substancji jest również kluczowym problemem. Chociaż badanie zachowania zdrowotnego przeprowadzone przez Departament Obrony w 2008 roku wykazało ogólne zmniejszenie w czasie używania tytoniu i nielegalnych narkotyków, odnotowano wzrost w innych obszarach, takich jak nadużywanie leków na receptę i nadużywanie alkoholu. W rzeczywistości nadużywanie leków na receptę podwoiło się wśród amerykańskiego personelu wojskowego w latach 2002-2005 i prawie potroiło w latach 2005-2008.

Nadużywanie alkoholu jest najbardziej rozpowszechnionym problemem i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Badanie przeprowadzone wśród żołnierzy armii, którzy zostali przebadani w okresie od 3 do 4 miesięcy po powrocie z misji w Iraku, wykazało, że 27 procent z nich spełniało kryteria nadużywania alkoholu i było w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia szkodliwych zachowań (np. picie i prowadzenie samochodu, używanie nielegalnych narkotyków). I chociaż żołnierze często zgłaszają problemy związane z alkoholem, niewielu z nich jest kierowanych na leczenie alkoholowe. Wyniki badań podkreślają potrzebę poprawy badań przesiewowych i dostępu do opieki nad problemami związanymi z alkoholem wśród członków służby powracających z misji bojowych.

Choroby psychiczne wśród personelu wojskowego są również poważnym problemem. W innym badaniu dotyczącym powracających żołnierzy, klinicyści stwierdzili, że 20 procent aktywnych i 42 procent żołnierzy rezerwy wymaga leczenia zdrowia psychicznego. Używanie narkotyków lub alkoholu często towarzyszy problemom zdrowia psychicznego i było zaangażowane w 30 procent zgonów samobójczych w armii w latach 2003-2009 oraz w ponad 45 procent nieśmiertelnych prób samobójczych w latach 2005-2009.

Badania nad nadużywaniem narkotyków i personel wojskowy

Aby uzyskać pełniejsze zrozumienie tych kwestii, w ramach Millennium Cohort Study - największego badania prospektywnego w historii wojskowości - od 2001 do 2022 roku prowadzona jest obserwacja reprezentatywnej próby amerykańskiego personelu wojskowego. Wyniki tego badania sugerują, że personel rezerw i gwardii narodowej oraz młodsi członkowie służby, którzy rozmieszczają się w terenie, mając za sobą zgłoszone narażenie na walkę, są narażeni na zwiększone ryzyko nowego ciężkiego picia w tygodniu, upijania się i innych problemów związanych z alkoholem. Wyniki wskazują również na wzrost liczby osób rozpoczynających i powracających do palenia tytoniu, co podkreśla znaczenie strategii prewencyjnych przed, w trakcie i po zakończeniu misji. Aby sprostać tej potrzebie, wiele agencji rządowych, naukowców, jednostek zdrowia publicznego i innych współpracuje nad zaadaptowaniem i przetestowaniem sprawdzonych interwencji w zakresie profilaktyki i leczenia do potencjalnego wykorzystania w populacjach wojskowych i weteranów oraz ich rodzin.

W celu rozwiązania problemów społecznych spowodowanych i przyczyniających się do używania narkotyków, naukowcy wspierani przez NIDA opracowują i testują nowatorskie metody leczenia z udziałem weteranów. W jednym z projektów badacze wykorzystują smartfony i bezprzewodowe czujniki do rejestrowania w czasie rzeczywistym reakcji na stres wśród weteranów cierpiących z powodu uzależnienia i traumy. Dane zostaną zebrane i przeanalizowane w celu wykrycia wzorców reakcji, które przewidują nawrót choroby. W zespole badawczym znajdują się psychologowie pracujący nad stworzeniem interwencji, które mogą być dostarczane przez smartfony, aby pomóc powstrzymać pacjenta przed używaniem narkotyków w odpowiedzi na stres.

Badania wspierane przez NIDA mają również na celu poprawę dostępu weteranów do leczenia odwykowego, w tym dostosowanie obecnie dostępnych interwencji internetowych i zbadanie wykorzystania sądów narkotykowych. Sądy narkotykowe wykazały skuteczność w zwalczaniu przestępstw bez użycia przemocy popełnianych przez osoby nadużywające narkotyków, kierując je na niezbędne leczenie zamiast do więzienia. Ponieważ system sądownictwa karnego jest częstym źródłem skierowań na leczenie dla weteranów, wyspecjalizowane sądy antynarkotykowe dla tej populacji mogą dać im możliwość dostępu do usług i wsparcia, których w przeciwnym razie nie otrzymaliby. Nowy Jork był pionierem w tworzeniu sądów zajmujących się wyłącznie przestępstwami popełnianymi przez weteranów bez użycia przemocy, jednak koncepcja ta szybko się rozpowszechniła i obecnie w 20 stanach działa 65 sądów.

Postępy w badaniach

Oprócz wyżej wymienionych badań, NIDA - we współpracy z Departamentem Spraw Weteranów USA i innymi instytutami w ramach Narodowych Instytutów Zdrowia - przyznała w 2010 r. 6 milionów dolarów funduszy federalnych 14 głównym badaczom w celu wsparcia badań nad nadużywaniem substancji i związanymi z tym problemami wśród amerykańskiego personelu wojskowego, weteranów i ich rodzin.

Celem tej inicjatywy było wzmocnienie i przyspieszenie badań nad epidemiologią/etiologią, identyfikacją, zapobieganiem i leczeniem nadużywania alkoholu, tytoniu i innych narkotyków, w tym nielegalnych i wydawanych na receptę, oraz związanych z tym problemów zdrowia psychicznego wśród żołnierzy w czynnej służbie lub niedawno odseparowanych od wojska i ich rodzin. Większość badań finansowanych w ramach tej inicjatywy skupia się na nadużywaniu substancji i związanych z tym dolegliwościach, których doświadczają weterani powracający z wojen w Iraku i Afganistanie.

W ramach tych 14 projektów zbadany zostanie szereg tematów, m.in:

  • terapie współwystępujących zaburzeń, takich jak depresja i nadużywanie substancji;
  • skuteczność wczesnych interwencji dla niedawno powracających żołnierzy;
  • wysokie wskaźniki palenia wśród powracającego personelu wojskowego; oraz
  • wpływ interwencji zapobiegającej nadużywaniu substancji przez młodzież, zaprojektowanej dla rodziców powracających z misji.

Poprzez wspieranie inicjatyw badawczych, takich jak te wymienione tutaj, oraz współpracę z innymi zainteresowanymi stronami, NIDA zamierza przyczynić się do projektowania i wdrażania skutecznych interwencji w zakresie zapobiegania i leczenia, które mogą pomóc w ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia tych, którzy chronią i służą naszemu narodowi.

Aby przeczytać pełny artykuł kliknij tutaj -> http://www.drugabuse.gov/publications/topics-in-brief/substance-abuse-among-military-veterans-their-families

Warto przeczytać