**Zastrzeżenie - zanim wszyscy zwariują, pamiętajcie, że te książki są tylko opinią autora. Celowo nie umieściliśmy na liście The Book Book i NA Simple Text, aby poszerzyć zakres.

Podróż przez uzależnienie do wyzdrowienia jest głęboko osobistym doświadczeniem, nie ma dwóch takich samych osób, które przechodzą przez ten sam proces aby osiągnąć trzeźwość. Wyzdrowienie jest burzliwym procesem, a osoby powracające do zdrowia często korzystają z wiedzy o doświadczeniach, jakie inni przeszli w swoim dążeniu do życia bez substancji. Istnieje niezliczona ilość książek, które zostały napisane na temat uzależnienia i powrotu do zdrowia. Poniższa lista przedstawia 10 najbardziej znaczących książek na ten temat.

#1 - Biegnąc z nożyczkami Augustena Burroughsa

Biegnąc z nożyczkami jest prawdziwe życie pamiętnik, który opowiada Burroughs "niespokojne dzieciństwo. Jego matka cierpiała na chorobę psychiczną i uzależnienie, tworząc sytuację, w której Burroughs był wychowywany w burzliwy i nieprzewidywalny sposób. Książka ta jest wyjątkowa, ponieważ opisuje traumę z dzieciństwa, a także to, jak bezpośrednio wiązała się ona z jego pierwszymi próbami używania narkotyków i alkoholu. Mimo że jego doświadczenia z dzieciństwa znacznie odbiegały od normy, wciąż ilustrują podatność, jaką nadużycie emocjonalne stwarza w odniesieniu do powstawania uzależnień.

#2 - Smashed: Story of a Drunken Girlhood autorstwa Koren Zailckas

Smashed była przełomową powieścią, szokującą ludzi bezczelnie dostarczanymi prawdami doświadczanymi przez młode kobiety w całym kraju. Historia Zailckas jest podobna do milionów młodych ludzi, którzy w niebezpiecznie młodym wieku angażują się w picie na umór. W trakcie książki Zailckas ujawnia ukryty ból emocjonalny i brak pewności siebie, które próbowała wyrazić poprzez nadmierne picie. Dokładnie analizuje również wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które skłoniły ją do szukania pomocy w zakończeniu destrukcyjnego cyklu upijania się.

#3 - Kiedy AA nie działa dla ciebie: Rational Steps to Quitting Alcohol autorstwa Alberta Ellisa

Ta książka samopomocowa zachęca czytelnika do zbadania złych myśli i irracjonalnych przekonań, które często napędzają zachowanie alkoholika. Zamiast skupiać się na przekonaniu, że uzależniony jest bezsilny wobec własnego zachowania, książka ta oferuje ćwiczenia w pozytywnym myśleniu, opiece nad sobą i wizualizacji. Celem tej książki jest pomoc w wypracowaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie. Publikacja ta stanowi doskonały dodatek do poradnictwa lub terapii grupowej. Find When AA Does Work For You on Amazon.

#4 - The Basketball Diaries by Jim Carroll

Pamiętnik napisany w latach 70-tych, książka ta dokumentuje młodzieńcze lata muzyka Jima Carrolla. Jego pisanie jest zaskakujące w swojej szczerej prostocie, rysując żywy obraz jego zejścia do heroiny i uzależnienia. Jego wewnętrzny niepokój zdaje się odzwierciedlać paranoję i wrzawę lat 60-tych, tworząc intensywny portret jego dojrzewania. The Basketball Diaries jest przykładem eufemistycznego upadku z łaski, że uzależnienie może spowodować, jak również zniszczenia, że nawroty mogą spustoszyć życie uzależnionego.

#5 - Życie na trzeźwo przez Anonimowych

Opublikowana przez Anonimowych Alkoholików, praca ta nie oferuje porad na temat tego, jak uzyskać trzeźwość; zamiast tego oferuje informacje na temat tego, jak utrzymać trzeźwość na co dzień. Niezliczona ilość osób na odwyku odkryła, że te proste rady są pocieszeniem w obliczu zachcianek, pomagając im uniknąć potencjalnie katastrofalnego nawrotu. Jednym z najważniejszych przesłań, które pobrzmiewają w tej pracy, jest to, że trzeźwość to coś więcej niż niepicie, to codzienna praktyka zaangażowania w zdrowe i zaangażowane życie. Życie na trzeźwo to lektura godna polecenia dla każdego, kto stosuje metodę 12 kroków.

#6 - Addicts in the Family: Opowieści o stracie, nadziei i uzdrowieniu autorstwa Beverly Conyers

Uzależnienie nie jest chorobą, która jest doświadczana pojedynczo przez dotkniętą osobę. W książce "Addicts in the Family" Conyers analizuje rozdzierające serce doświadczenia tych, którzy kochają osobę uzależnioną i muszą z boku doświadczać spustoszeń związanych z tą przypadłością. Ze współczuciem i erudycją, książka ta oferuje porady i nadzieję dla tych, którzy zmagają się z uzależnieniem bliskiej osoby. Autorka ujawnia zaskakujące szczegóły swoich własnych zmagań z nałogiem córki, upewniając czytelnika, że naprawdę współodczuwa i rozumie złożoność miłości do osoby uzależnionej. Uczy czytelnika, jak najlepiej przestać angażować się w zachowania sprzyjające, aby naprawdę zacząć pomagać ukochanej osobie znaleźć drogę do wyzdrowienia.

#7 - A Million Little Pieces (Milion małych kawałków) James Frey

Frey opowiada o swojej podróży przez odwyk, zarówno jako alkoholik, jak i uzależniony od kokainy. Chociaż książka ta została wydana jako pamiętnik, Frey przyznał później, że wiele przypadków opisanych w A Million Little Pieces nigdy nie miało miejsca. Niezależnie od tego, jego przedstawienie braku kontroli, jakiego doświadczają uzależnieni podczas swojej podróży na dno, trafiło w gusta milionów czytelników. Opisuje on swoje doświadczenia z odwyku w ośrodku zorientowanym na 12 kroków i oferuje szczery punkt widzenia zarówno na plusy, jak i minusy tego modelu terapeutycznego. Pomimo kontrowersji wokół pół-fantastycznego pamiętnika Freya, książka ta pozostaje jedną z najbardziej godnych uwagi książek o uzależnieniach i zdrowieniu w ostatnich czasach.

#8 - Prozac Nation autorstwa Elizabeth Wurtzel

Książka Wurtzel wyraźnie ilustruje związek między problemami zdrowia psychicznego i uzależnieniem. Jako młoda kobieta, Wurtzel zmagała się z ciężką depresją charakteryzującą się maniakalnymi wzlotami i ekstremalnymi upadkami. Sięgała po alkohol i narkotyki, próbując w ten sposób samoleczyć się i leczyć swój emocjonalny ból. W przejmujący sposób wyraża uczucie pustki i tęsknoty, które tak wielu uzależnionych stara się wypełnić poprzez zażywanie wybranego przez siebie narkotyku. Prozac Nation to ważne dzieło, wyróżniające się charakterystycznym, młodzieńczym głosem i konfesyjnym charakterem. Jest to również kronika prawdziwego bólu, który wynika z depresji i niepokoju, przyczyn, które prowadzą wielu ludzi do zaangażowania się w nadużywanie substancji.

#9 - Ninety Days: Wspomnienie o wyzdrowieniu autorstwa Billa Clegga

Clegg szczerze opowiada o swojej potykającej się drodze do wyzdrowienia: pełnej niepowodzeń, nawrotów, zamieszania, samorealizacji i chwil odkupienia. W książce, której akcja rozgrywa się po pobycie na odwyku, autor ze szczerością zagłębia się w udrękę, z jaką często musi zmierzyć się uzależniony we wczesnych fazach trzeźwości. Książka ta jest doskonałym źródłem informacji dla tych, którzy mają nadzieję zrozumieć emocjonalne żniwo uzależnienia i powrotu do zdrowia. Clegg pisze z porywającą bezpośredniością, która wciąga czytelnika bezpośrednio w wir jego emocjonalnej walki z uzależnieniem. Ninety Days jest relatable dla każdego, kto przeszedł przez podobne doświadczenia.

#10 - Tweak: Dorastanie na metamfetaminie autorstwa Nicka Sheffa

W Tweak, Sheff maluje niepokojąco szczery portret uzależnienia. Metamfetamina jest wysoce destrukcyjnym narkotykiem, a Sheff nie przebiera w słowach, przekazując ruinę, jaką przyniosła ona jego życiu. Jego surowe i obrazowe relacje z młodzieńczych eksperymentów z narkotykami i alkoholem szybko przechodzą w wymykający się spod kontroli nałóg. Zdolność Sheffa do przekazania bólu i samotności, które zarówno powodują, jak i napędzają uzależnienie, wzbudza w czytelniku jednoczesne współczucie i wściekłość. Jego opisy doskonale oddają wymykające się spod kontroli życie dorastającej młodzieży, ale jego historia ostatecznie daje nadzieję na przyszłość.

Jeśli masz jeszcze jakieś książki do dodania do listy, zostaw je w sekcji komentarzy. ????

Warto przeczytać