W ciągu ostatniej dekady zwyczaje dotyczące picia alkoholu uległy drastycznej zmianie - i to głównie w przypadku kobiet.

Nowe badanie przeprowadzone przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch dekad kobiety częściej umierały z powodu problemów związanych z alkoholem.

"Więcej kobiet pije

Badanie pochodzi z szeroko zakrojonej analizy obejmującej zgony w całym kraju od 1999 do 2017 r., które zostały zgłoszone jako spowodowane przez alkohol - w tym przedawkowanie, przewlekłe używanie alkoholu lub w połączeniu z innymi substancjami.

Biorąc pod uwagę wzrost populacji, ustalono również, że wskaźnik zgonów związanych z alkoholem wzrósł o 50,9%, z 16,9 do 25,5 zgonów na 100 000 mieszkańców. Badacze zwrócili szczególną uwagę na fakt, że wskaźnik zgonów wśród kobiet wzrósł gwałtownie, bo aż o 85%.

"Więcej kobiet pije i więcej" - powiedziała Patricia Powell, zastępca dyrektora Instytutu Alkoholu, który jest oddziałem Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).

Według nowych badań, w 2017 roku, zgodnie z aktami zgonu, 18 072 kobiety zmarły z powodu alkoholu, w porównaniu z 7 662 w 1999 roku.

Chociaż naukowcy twierdzą, że nie ma bezpośredniego związku z tym, dlaczego liczba zgonów kobiet z powodu alkoholu wzrosła, Aaron White, doradca naukowy Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, zauważył, że picie alkoholu szkodzi kobietom bardziej niż mężczyznom, przyczyniając się do rozwoju raka i chorób serca.

Badanie wykazało również, że zgony były częstsze wśród białych kobiet w średnim wieku.

"Wraz ze wzrostem spożycia alkoholu wśród kobiet, wzrosła liczba szkód dla kobiet, w tym wizyt na ostrym dyżurze, hospitalizacji i zgonów" - powiedział White w oświadczeniu.

"Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie chce o tym mówić".

Podczas gdy kobiety przeważają w rankingu zgonów w badaniu, ogólnie wykazało ono, że od 1999 do 2017 roku odnotowano prawie milion zgonów związanych z alkoholem.

"Alkohol jest ukrytym uzależnieniem, takim, o którym wszyscy wiedzą, ale nikt nie chce o nim mówić" - powiedział ABC News dr George Koob, dyrektor National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.

Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, co spowodowało tak dużą zmianę w piciu alkoholu przez kobiety. Ponieważ jednak w ostatniej dekadzie zmniejszyła się różnica między płciami w społeczeństwie, można wyciągnąć wniosek, że odsetek pijących kobiet jest wyższy.

"Kobiety znajdują się pod ogromną presją związaną z większymi możliwościami na rynku pracy" - stwierdził White. "Jednocześnie jednak nie wyeliminowało to innych źródeł stresu i odpowiedzialności, z którymi kobiety mają do czynienia w naszym społeczeństwie. Jest to wiele czynników, z którymi trzeba sobie radzić i które z pewnością przyczyniają się do wzrostu spożycia alkoholu".

Zmiana poglądów

Ponadto kobiety nie tylko zmagają się z paradygmatem presji, by rozwijać się zawodowo, ale także z porównaniami nierealistycznych oczekiwań dotyczących proporcji fizycznych w popkulturze, reklamach i mediach, a jednocześnie oczekuje się od nich, że będą miały dobrze rozwiniętą rodzinę i obfitą karierę. Przekazy i slangowe określenia sprzedawane kobietom, takie jak "rose all day" czy "Wine O'Clock", nadal pozwalają im wierzyć, że picie alkoholu uczyni ich życie szczęśliwszym i bardziej seksownym. Przez lata kobiety używały tych reklam, aby radzić sobie ze stresem i racjonalizować swoje zachowanie, aby nie dostrzegać faktu, że alkohol zabija więcej kobiet niż kiedykolwiek. Teraz prawda wychodzi na jaw.

Dopóki kobiety będą zmagać się z presją społeczeństwa, alkohol będzie nadal tymczasowym rozwiązaniem. Możemy jednak mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby rozmów na temat ról płci, spożywania alkoholu, ruchu zdrowienia i trzeźwego stylu życia, pojawią się dyskusje, które zaczną kształtować idee i zmieniać statystyki.

Warto przeczytać