Czy poradzisz sobie z presją?

Każdy, kto kiedykolwiek był nastolatkiem wie, jak silne jest pragnienie "dopasowania się". Jako dzieci jesteśmy bardzo podatni na presję rówieśników, i to w czasie, gdy nie wiemy o świecie wystarczająco dużo, by zrozumieć długofalowość naszych działań.

Uprawianie seksu i zażywanie narkotyków to "złe" zachowania, które powodują najwięcej problemów i dylematów moralnych u nastolatków, na których wywierana jest presja, by w nich uczestniczyć. Szacuje się, że 71 procent uczniów szkół średnich spróbuje alkoholu zanim ukończy szkołę. Badania przeprowadzone na przestrzeni lat wykazały jednak, że w ciągu ostatnich 10 lat używanie narkotyków wśród nastolatków ogólnie zmalało.

Ale to nie znaczy, że presja się zmniejszyła. W rzeczywistości, dzieci w dzisiejszych czasach mogą czuć jeszcze większą presję niż kiedykolwiek, ze względu na to, jak powszechne są narkotyki w rozrywce i mediach. Może się wydawać, że wszyscy piją lub używają narkotyków. Nadużywanie leków na receptę, na przykład, stało się w ostatnich latach gorącym tematem.

National Center on Addiction and Substance Abuse at Columbia University (CASAColumbia) przeprowadza coroczne badania wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat. Badania z 2012 roku pokazują, że "cyfrowa presja rówieśników" ma większy wpływ na dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Czterdzieści pięć procent respondentów stwierdziło, że widziało na Facebooku lub innych stronach zdjęcia swoich rówieśników pijących lub używających narkotyków.

Obrazy, które nastolatki widzą na portalach społecznościowych online, mogą znacząco wpłynąć na ich poglądy na temat tego, co jest "normalnym" zachowaniem nastolatków. Spośród nastolatków, którzy widzieli zdjęcia przedstawiające zażywanie narkotyków przez swoich rówieśników, 75% stwierdziło, że zachęca ich to do robienia tego samego, a 47% stwierdziło, że osoby na nich przedstawione wyglądają, jakby dobrze się bawiły. Nastolatki, które widziały takie obrazy, były 3-4 razy bardziej skłonne do spróbowania już narkotyków lub alkoholu.

Podczas gdy ogólne spożycie narkotyków może spadać, narkotyki, które dzieci używają, stają się coraz trudniejsze. Wzrosło użycie takich narkotyków jak metaamfetamina, kokaina, heroina, tabletki na receptę, kwas i ecstasy - 52 procent nastolatków twierdzi, że zna przynajmniej jedną osobę, która je zażywała.

W miarę dorastania dzieci, większość z nich staje się bardziej doświadczona w radzeniu sobie z presją rówieśników i rozważaniu ryzyka w stosunku do korzyści płynących z zażywania narkotyków i innych zachowań. Jednak gdy nastolatki rozpoczynają studia, presja picia jest często znacznie silniejsza, zwłaszcza gdy uczestniczą w przyjęciach i zbliżają się do klasycznych kamieni milowych, takich jak 21. urodziny.

Większość ludzi przechodzi przez ten okres w swoim życiu bez problemu, ale inni nie mają tyle szczęścia. Presja rówieśników, by używać narkotyków lub alkoholu, może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci, zwłaszcza gdy za kierownicą zasiada nietrzeźwy nastolatek. Ponadto Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) twierdzą, że dzieci, które zaczynają pić przed 15 rokiem życia, pięć razy częściej nadużywają alkoholu jako dorośli.

Być może najbardziej pozytywnym skutkiem presji rówieśników jest to, że pewnego dnia ci nastolatkowie będą w stanie zrozumieć wyzwania stojące przed ich własnymi dziećmi, zwłaszcza stosunkowo nowe zjawisko cyfrowej presji rówieśników, i że jako rodzice mogą zachęcać i wspierać swoje dzieci, aby podejmowały zdrowe decyzje.

Warto przeczytać