Wyzdrowienie jest trudnym i wieloaspektowym procesem, który wymaga ogromnej ilości siły i wytrwałości, aby go przetrwać. Gdyby to było łatwe, wszyscy ci, którzy szukają pomocy w przezwyciężeniu uzależnienia od substancji, uzyskaliby i utrzymali trzeźwość poza punktem, w którym wszelkie emocjonalne, finansowe lub prawne zobowiązania zostały spełnione. Niestety, choroba uzależnienia nie przestrzega krótkoterminowych działań lub dobrych uczynków i to jest nasz obowiązek, aby utrzymać walkę o naszej trzeźwości, zdrowia i życia, niezależnie od przeszkód, które możemy napotkać.

Sałatka z pomidorów i ogórków.

Osobiste i zawodowe doświadczenie nauczyło mnie, że całkowite i znaczące wyzdrowienie zależy od fizycznej, emocjonalnej i duchowej praktyki, która stawia uzależnionego w pełnej harmonii z samym sobą, swoimi kolegami i światem przyrody. Właściwa dieta jest kluczowym składnikiem fundamentu stylu życia, na którym można zbudować praktykę zdrowienia, która pozwala nam oczyścić się z wraków naszej przeszłości i naprawdę żyć wczwartym wymiarze istnienia.

Po pierwsze i najważniejsze, porozmawiajmy o jedzeniu. Aby w pełni wyleczyć się ze szkód wyrządzonych przez nadużywanie substancji, musimy przyjąć trzy proste wytyczne, które pomogą przywrócić zdrowie i uwzględnić unikalne potrzeby żywieniowe powracającego do zdrowia uzależnionego. Z perspektywy dietetyka, filozofia żywieniowa, która promuje powrót do zdrowia, jest zbudowana na tych trzech prostych sugestiach:

Jedz prawdziwe jedzenie. Rozkoszuj się świadomie. Ciesz się życiem

Prawdziwe jedzenie z odzysku

Pomysł, że jedzenie prawdziwej żywności może mieć potężny wpływ na zdrowie nie jest nowy, ale stał się trudniejszy do osiągnięcia w naszym społeczeństwie opartym na wygodzie. Żywność zakupiona w drive-through window lub które są sprzedawane w pudełku stały się normą, podczas gdy przygotowanie domowych posiłków stało się nowością i czymś zarezerwowanym na specjalne okazje i święta. Niestety, ten trend do szybkiego, łatwego jedzenia zachęcał do fizycznego i psychicznego pogorszenia całego pokolenia i sprawia, że droga do całkowitego wyzdrowienia jest bardziej zdradliwa.

Prawdziwe jedzenie to takie, które jest spożywane w formie ściśle przypominającej to, w jakiej występuje w naturze. Na przykład, pieczony słodki ziemniak, sałatka owocowa i pieczona pierś z kurczaka są wszystkie prawdziwe żywności z tylko kilka stopni separacji między gospodarstwa i widelca. Inne prawdziwe pokarmy to świeże owoce i warzywa, nierafinowane ziarna, zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy i masło oraz pokarmy zwierzęce, takie jak wołowina, drób, wieprzowina i ryby. Ważne jest, aby zauważyć, że prawdziwa żywność jest w dużej mierze nieobecna wszystkie paskudne dodatki, które producenci żywności wykorzystują w celu poprawy produkcji i rentowności.

Żywność jak substancje, które chcemy uniknąć w naszej nowej diecie odzyskiwania obejmuje Hot Pockets, Twinkies i McNuggets. Te i podobne produkty zawierają nadmierną ilość wysoko rafinowanych ziaren, które można znaleźć w takich produktach jak biały ryż, białe pieczywo i gotowe do spożycia płatki śniadaniowe; dodane cukry i oleje, takie jak te ukryte w pakowanych ciasteczkach, ciastach, cukierkach, chipsach i krakersach; oraz chemiczne konserwanty, wzmacniacze smaku, pestycydy, hormony i antybiotyki, które są często wykorzystywane w produkcji pakowanych towarów, konwencjonalnych produktów i żywności dla zwierząt hodowlanych.

Świeże owoce, warzywa, pełne ziarna, zdrowe tłuszcze i wysokiej jakości produkty zwierzęce są potężnym źródłem terapeutycznych składników odżywczych, które są niezbędne w leczeniu umysłu i ciała we wczesnych etapach rekonwalescencji.

Świeże owoce są doskonałym źródłem energii.

Rozważna, zdrowa przyjemność

Większość tego, co musimy jeść, aby uzdrowić ciało i promować bardziej satysfakcjonujący program odzyskiwania, będzie musiało być zbudowane z prawdziwej żywności i przygotowane w naszych własnych domach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na okazjonalny posiłek lub smakołyk. W rzeczywistości, może to stać się koniecznością, gdy znajdziemy się w nieprzewidzianych okolicznościach lub bez zdrowych alternatyw. Sztuczka w takich sytuacjach polega na stosowaniu rozwagi i umiaru, aby pomóc uniknąć wszelkich fizycznych i psychologicznych konsekwencji, które mogą wynikać z pobłażliwości.

Zamiast beztrosko pochłaniać wielką torbę Doritos podczas weekendowego biwaku, połóż garść lub dwie na talerzu razem z marchewką, selerem i włóczkami szparagowymi. Jeśli zaś chodzi o deser, zamiast serwować sobie cały kawałek podwójnego ciasta czekoladowego, podaj pół plasterka i połóż go obok ulubionych owoców, takich jak jagody czy jabłka.

Zdrowszy sposób na zaspokojenie tego słodkiego zęba lub oddanie się okazjonalnym smakołykom to zrobienie ich w domu według przepisów, które zawierają tylko skromne ilości cukru i przetworzonej białej mąki. Istnieje wiele zdrowych opcji deserów, które wykorzystują takie rzeczy jak mąka migdałowa lub kokosowa, świeże owoce i miód, które są bardzo smaczne i z łatwością zaspokoją słodki apetyt. Podobnie, istnieje wiele sposobów na przekształcenie tradycyjnie niezdrowych pokarmów, takich jak frytki, skrzydełka bawole i pizza w zdrowsze wersje, które są w stanie przyczynić się do procesu naprawczego niezbędnego do całkowitego wyleczenia.

Pozwalając sobie na okazjonalny, skromny odpust, możemy mieć ogromną wartość w utrzymaniu pozytywnej i zdrowej perspektywy w diecie i w życiu. Jeśli staniemy się nadmiernie pochłonięci jedzeniem tylko najzdrowszych pokarmów, możemy przegapić celebracje intymnych chwil, które wzbogacają życie i znacznie przyczyniają się do procesu zdrowienia.

Ciesz się jedzeniem i życiem

W miarę jak doświadczamy ulgi od dramatycznych wahań nastroju, energii i zdrowia, gdy świadomie włączamy więcej prawdziwej żywności, nasz umysł i ciało zaczną otwierać się na nowe i ekscytujące pomysły, które jeszcze bardziej wzbogacą proces zdrowienia i całe życie. Jednak zanim to nastąpi musimy pokonać nawyki, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dokładniej mówiąc, liczenie kalorii, objadanie się, oczyszczanie, diety głodowe i nadmierne spożycie kofeiny i/lub cukru to sposoby, w jakie sabotujemy naszą zdolność do pełnego uczestnictwa w zdrowieniu.

Skrupulatne liczenie kalorii, gramów czy proporcji z myślą, że istnieje idealna liczba, która odnosi się do każdej osoby w każdych okolicznościach, może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie, pogorszyć funkcjonowanie organów i osłabić proces zdrowienia. Binging, purging i wysoce restrykcyjne diety są technikami dietetycznymi często stosowanymi, aby pomóc osobom we wczesnym okresie zdrowienia poradzić sobie ze stresem i emocjonalnym zamieszaniem związanym z procesem zdrowienia, ale powodują one ogromne szkody dla ciała i mózgu, co może zakłócić nasze wysiłki w kierunku całkowitej zmiany psychicznej. Wreszcie, nadmierne uzależnienie od substancji takich jak kofeina czy cukier jest po prostu przeniesieniem naszych uzależniających tendencji na inne substancje chemiczne, które sprzyjają zaburzeniu równowagi i złemu samopoczuciu.

Życie jest po to, by się nim cieszyć, więc po co tracić czas na uczestniczenie w zachowaniach, które są bezproduktywne i ostatecznie szkodliwe?

Rozwijanie umiejętności karmienia ciała prawdziwym jedzeniem, obserwowanie jego reakcji i dostosowywanie naszych zachowań żywieniowych odpowiednio do sytuacji, stosowanie diety odzyskiwania prawdziwego jedzenia przywróci funkcje życiowe organów, poprawi metabolizm i ułatwi eliminację przechowywanych toksyn, dzięki czemu zdrowe ciało i waga będą łatwiejsze do uzyskania i utrzymania.

Jednak uzdrowienie umysłu i ciała z uszkodzeń spowodowanych przez nadużywanie substancji i uzależnienia jest często tak proste, jak jedzenie świeżych, prawdziwych pokarmów, praktykowanie odrobiny świadomego umiaru i uczenie się, jak cieszyć się i obejmować doświadczenie, które zostało nam dane. Utrzymanie diety odzyskiwania prawdziwej żywności w celu wspierania zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego jest niezbędne do całkowitego fizycznego, psychologicznego i duchowego wyzdrowienia.

Matthew Lovitt jest holistycznym dietetykiem specjalizującym się w leczeniu uzależnienia od narkotyków i alkoholu za pomocą żywności i sprawności fizycznej. Jest dietetykiem w męskiej placówce długoterminowego leczenia w Prescott w Arizonie i prowadzi prywatną praktykę, w której pomaga uzależnionym, alkoholikom, dzieciom, rodzinom i osobom cierpiącym na specyficzne, często ostre, warunki przywracać zdrowie i dobre samopoczucie poprzez modyfikację diety i stylu życia. Matthew jest alkoholikiem i narkomanem z ponad 6-letnim okresem trzeźwości. Więcej o nim i jego filozofii diety i stylu życia można dowiedzieć się na stronie twelvewellness.com, na Facebooku i Twitterze.

Warto przeczytać