Jesteś istotą duchową. Może nie do końca wiesz, na czym to polega, ale na pewno jest to jakiś punkt zaczepienia. Jesteś kimś. Być może odkryłaś to zdecydowanie wcześniej niż w drugiej połowie życia, ale dopiero teraz zaczyna mieć to duże znaczenie. Tylko tak naprawdę co to znaczy? Z pewnością coś słyszałaś na ten temat, ale nie do końca wiesz, czy Twoje rozumienie pojęcia jest prawidłowe. Trzeba bowiem przyznać, że jest to termin tajemniczy i naprawdę poważnie brzmiący. Może nawet trochę się go boisz. Pamiętaj jednak, że nie masz czego.
Z czego wynika obawa przed duchowością?
Już na samo słowo duchowość pojawia się u ciebie wysypka? Termin ten kojarzy ci się ze zwariowaną ciotką, która śpi z kotem, tańczy wokół ogniska przy pełni księżyka, a w biustonosz wkłada jakieś tajemnicze kamyki? A może okadza dom szałwią, szukając rozwiązania rodzinnych problemów w kartach tarota?
A może twoje skojarzenia są zupełnie inne? Może słowo to wywołuje skojarzenia z radosnymi hipisami z błyskiem w oku, którzy nie podejmują stałej pracy, zbierają zioła i grzybki, ćwiczą jogę i używają wielu słów, których znaczenia kompletnie nie znasz? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś tak, pora zmienić wyobrażenie o duchowości i wreszcie zerwać z jej ignorowaniem.
Definicja duchowości
Nie ma jednej definicji duchowości. Jest to pojęcie, które dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego. Każdy z nas jest bowiem istotą duchową. Duchowość to część tego, kim jesteśmy. Mówiąc najprościej, duchowość jest tym, czym jest dla ciebie.
Droga do duchowości wiedzie na ogół od zwykłej ciekawości. Możliwa jest dopiero wówczas, gdy zaczynamy rozmyślać nad własną egzystencją i stawiać rozmaite pytania. Nie można mówić o dobrej czy złej drodze do osiągnięcia duchowości. Już sama podróż do niej to nagroda i wartość sama w sobie.
Związek między duchowością a religią
Tradycyjne ujęcie duchowości to jej utożsamienie z religią. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że nie są to pojęcia o takim samym znaczeniu. Religia powstała jako odpowiedź na potrzebę transcendencji, czyli wiary w istnienie siły wyższe. W duchowości zawarte są elementy religii, ale generalnie jest to pojęcie zdecydowanie szersze. Pojęcie duchowości to przestrzeń na liczne perspektywy.Obecnie duchowość coraz częściej oddziela się od religii. Mianem religii określa się zbiór wierzeń, zasad i praktyk, które podziela jakaś grupa ludzi bądź społeczność. Z kolei duchowość ma najczęściej charakter praktyk indywidualnych i wiąże się z odnalezieniem w życiu spokoju i celu. Duchowość można więc określić jako wewnętrzną prawdę, a nie zbiór zasad i zaleceń. Obecnie coraz częściej to właśnie religia prowadzi do nietolerancji i powstawania kolejnych podziałów. Z kolei duchowość wiąże się z postawą otwartości, a także uniwersalizmu. Duchowość współczesnego człowieka coraz częściej związana jest z potrzebą zrozumienia samego siebie. Wynika ona z potrzeby poczucia łączności ze wszechświatem, a nie chęci życia zgodnego z zapisami jakiejkolwiek religii.
Warto przeczytać
- 13 kwietnia 2021
Korzystanie z pomocy psychologa jest obecnie coraz bardziej popularne. Wiąże się to z większą dostępnością tego rodzaju usług. Niestety, nie w każdym przypadku pomoc...
Czytaj dalej- 8 kwietnia 2021
Masz problem, z którym nie potrafisz poradzić sobie samodzielnie? Podjąłeś decyzję o skorzystaniu z fachowej pomocy? Masz w związku z tym obawy, czy uda Ci się trafić...
Czytaj dalej