Większości z nas joga kojarzy się ze spokojnymi ruchami, spokojną i wyciszającą muzyką Wschodu, a także nudą. Z pewnością najwyższa pora na to, aby odczarować ten typ aktywności. Bez wątpienia warto się do jogi przekonać i umieścić ją w swoim planie treningowym. Jest to rodzaj aktywności, który korzystnie wpływa zarówno na możliwości ruchowe, jak i ludzki umysł.

Czym jest joga?

Ci, którzy praktykują jogę podkreślają, że jest to nauka tego, jak zachować równowagę w życiu. Jest to system ćwiczeń i pozycji (asanów), którego ojczyzną są dawne Indie. Asana to – bazując na wolnym tłumaczeniu – wygodna pozycja. W związku z tym każda pozycja jogi postrzegana jest jako ta, która dla ludzkiego samopoczucia oraz równowagi jest optymalna. Warto jednak podkreślić, że niektóre pozycje są naprawdę skomplikowane, a dla początkujących często niemożliwe do wykonania. W jodze duży nacisk kładzie się nie tylko na asany, ale również na techniki oddechowe, które określa się mianem pranayama.

Joga nie jest typowym sportem. Jest to raczej system ćwiczeń, które umożliwiają rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji należy wytrzymać w niej pewien czas. Można to połączyć z medytacją. Następnie stopniowo wychodzi się z pozycji, nie zapominając nawet na chwilę o tym, aby oddychać w prawidłowym rytmie.

Co daje joga?

Joga korzystnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Jak każda inna aktywność fizyczna, tak również joga poprawia wydolność organizmu. Sprawia, że nasze możliwości kondycyjne stają się większe. Poprawia elastyczność, gibkość, a także siłę. Im dłużej ćwiczymy, tym bardziej zwiększa się świadomość naszego ciała, a także jego możliwości. Joga zwiększa świadomość własnego oddechu. Wszystko dlatego, że prawidłowy rytm oddychania jest jedną z najważniejszych zasad, których trzeba przestrzegać, uprawiając jogę.

Prawidłowe oddychanie sprawia, że łatwiej uzyskać prawidłowe ułożenie ciała. Ma również wpływ na stopień relaksu. Osoby uprawiające jogę są bardziej wyciszone i spokojniejsze. To kolejna korzyść, jaką odnosimy z uprawiania jogi.

Joga stanowi świadomy relaks, który połączony jest z uważnością odnoszącą się nie tylko do ciała i oddechu, ale również myśli, a także emocji. Koncentrując się na myślach i odczuciach, które pojawiają się podczas treningu, można odwrócić swoją uwagę od zmartwień i problemów. To sposób na to, aby pobyć tu i teraz, nie myśląc o tym, co na co dzień zaprząta nam głowę. Warto powiedzieć również o korzyściach fizycznych i zdrowotnych jogi. Ćwicząc jogę, wydłużamy kręgosłup, zwiększamy ruchomość w stawach, zmniejszamy przykurcze mięśni, poprawiamy postawę ciała, odciążamy krążki międzykręgowe, korzystnie wpływamy na narządy wewnętrzne, polepszamy procesy trawienia, rozszerzamy i otwieramy klatkę piersiową, pobudzamy krążenie, regulujemy ciśnienie krwi. Joga działa wyszczuplająco i poprawia sylwetkę, zwiększa tempo procesów przemiany materii, poprawia ogólną sprawność fizyczną organizmu. Sprawia, że nasze organizm staje się bardziej odporny na stres.

Warto przeczytać