Przemoc domowa dotyka co roku miliony ludzi. Definiuje się ją jako wzorzec zachowania w związku, który jest wykorzystywany przez partnera lub współmałżonka w celu utrzymania władzy nad partnerem, powodując szkody fizyczne, seksualne i psychiczne. Może być również związana z prześladowaniem, zabójstwami, chorobami psychicznymi i samobójstwami. Przemoc domowa może dotknąć każdego, bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną czy religię, a rodzajów przemocy i nadużyć jest wiele. Niektóre z nich mogą obejmować:
- Fizyczną
- psychiczną
- Finansowa
- Seksualna
- Starsze
Co jednak w przypadku przemocy domowej i uzależnienia? W połączeniu z narkotykami, alkoholem i zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji, przemoc domowa może stać się jeszcze bardziej niebezpieczna niż wcześniej.
Przemoc domowa a uzależnienie
Choć przemoc domowa i uzależnienie to dwa odrębne pojęcia, istnieje między nimi związek. W czasopiśmie Journal of Studies on Alcohol and Drugs stwierdzono, że przed podjęciem leczenia odwykowego odsetek aktów przemocy wynosił 72% wśród mężczyzn i 50% wśród kobiet. Ponadto w czasopiśmie Journal of Substance Abuse Treatment stwierdzono, że ponad 75% osób, które rozpoczęły leczenie odwykowe, zgłosiło dokonanie różnych aktów przemocy, w tym napadu rabunkowego, napaści fizycznej i użycia broni w celu wyrządzenia krzywdy innej osobie. Naukowcy stwierdzili również, że agresja między dwiema osobami pozostającymi w intymnych relacjach była związana z intensywnym piciem alkoholu i używaniem kokainy.
Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych w każdej minucie średnio 20 osób pada ofiarą przemocy fizycznej ze strony partnera. To ponad 10 milionów osób rocznie. Ponadto bycie ofiarą przemocy domowej może prowadzić do nadużywania substancji i uzależnienia. Kobiety, które były maltretowane, są 15 razy bardziej narażone na nadużywanie alkoholu i 9 razy bardziej narażone na nadużywanie narkotyków.
Długotrwałe maltretowanie może powodować u ofiar problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia zachowania, zaburzenia odżywiania i problemy psychiczne, natomiast nadużywanie substancji jest często zachowaniem nieprzystosowawczym, mającym na celu radzenie sobie z emocjonalnymi aspektami maltretowania. Według Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Uzależnień, badania wykazują, że zarówno ofiary, jak i osoby nadużywające alkoholu są 11 razy bardziej narażone na przemoc domową podczas nadużywania alkoholu lub narkotyków.
Przyczyny przemocy domowej i uzależnień
Choć przemoc domowa i uzależnienie nie zdarzają się tak po prostu, istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do ich rozwoju. Niezależnie od tego, czy są to czynniki biologiczne, psychologiczne czy społeczne, gniew i głęboko zakorzenione urazy mogą narastać, a w końcu osoby te mogą szukać niezdrowych sposobów na uwolnienie gniewu. Niektóre z tych czynników mogą obejmować:
- Problemy psychiczne - Liczne problemy ze zdrowiem psychicznym mogą prowadzić do nadużywania substancji i przemocy domowej ze względu na stan zdrowia psychicznego sprawcy. W takiej sytuacji dana osoba nie jest w stanie odróżnić, co jest dobre, a co złe.
- Ofiary przemocy - dzieci, które są świadkami lub ofiarami przemocy, mogą w późniejszym życiu sięgnąć po substancje. Mogą też nauczyć się wierzyć, że przemoc i znęcanie się jest akceptowalnym sposobem rozwiązywania konfliktów między ludźmi.
- Niska samoocena - Sprawcy przemocy mogą mieć bardzo niską samoocenę, skrajną zazdrość lub trudności z regulowaniem gniewu, a także gdy czują się gorsi od partnera pod każdym względem, w tym społeczno-ekonomicznym i edukacyjnym. Może to hamować niską samoocenę i prowadzić do nadużywania substancji psychoaktywnych.
- Trauma - Straszne doświadczenia z przeszłości i nierozwiązanetraumy, w tym PSTD, mogą prowadzić do przemocy domowej i nadużywania substancji. Wiele osób radzi sobie z traumą na wiele sposobów, a z czasem mogą pojawić się zachowania niedostosowane, takie jak trauma i przemoc domowa.
Objawy przemocy domowej
Objawy przemocy domowej mogą być daleko idące, ale w przypadku ofiar innych niż sprawcy, symptomy mogą być łatwiejsze do zauważenia. Jeśli masz członka rodziny lub bliską osobę, która jest maltretowana, może nie być jej łatwo przyznać się do tego, że jest maltretowana, a istnieje wiele powodów, dla których osoby te pozostają w swoich związkach, w tym obawa o bezpieczeństwo swoich dzieci lub obawa przed poczuciem winy, jeśli coś powiedzą, a ich oprawca jest głównym żywicielem rodziny. W innych przypadkach ofiary mogą również obawiać się nieznanego. Bez względu na sytuację ważne jest, aby bliscy rozumieli objawy i przyczyny zachowania sprawcy.
W przypadku członka rodziny lub bliskiej osoby, niektóre objawy mogą obejmować:
- Niskie poczucie własnej wartości
- Wykazywanie oznak depresji, niepokoju.
- Opuszczanie ważnych wydarzeń, takich jak praca, szkoła lub spotkania towarzyskie
- Obwinianie się za kłótnie i spory z partnerem
- Minimalizowanie kłótni i sporów z partnerem
- Opowiadanie o przypadkowych urazach w celu wyjaśnienia siniaków
- wymyślanie wymówek, aby pozostać z partnerem i usprawiedliwianie swojego zachowania
- Zachowywanie się nerwowo przy partnerze
- Opisywanie partnera lub współmałżonka jako zazdrosnego lub zaborczego
Dlaczego ofiary nie szukają pomocy?
Wiele osób napotyka na przeszkody w uzyskaniu pomocy, co może utrudniać zakończenie związku, w którym dochodzi do przemocy. Najczęstszą przeszkodą jest to, że ofiary nie zdawały sobie sprawy z tego, że są w agresywnym związku, ponieważ ich partner przedstawiał ich zachowanie jako "normalne". Większość osób nie wie, do kogo lub gdzie się zwrócić, ponieważ nie rozumie przemocy domowej i uzależnienia oraz tego, w jaki sposób są one ze sobą powiązane.
Inne rodzaje przeszkód to napiętnowanie społeczne, strach przed aresztowaniem, obawa, że nie jest się kochanym, jeśli jest się w związku intymnym, oraz obwinianie siebie. Inne bariery to izolacja społeczna, obawa przed zemstą sprawcy lub utratą opieki nad dzieckiem. Ofiary obawiają się też, że jeśli powiedzą o przemocy na głos, pogorszy to sytuację i doprowadzi do kolejnych aktów przemocy lub znęcania się.
To z kolei prowadzi do powstania cyklu nadużyć, który w ostateczności może doprowadzić do uzależnienia. Cykl znęcania się może być bardzo rozległy, a każdemu jego etapowi może towarzyszyć etap uzależnienia. Ponieważ koło nigdy się nie kończy, cykl ten trwa do czasu interwencji. Cykl nadużywania jest podobny do cyklu uzależnienia w tym sensie, że poczucie winy, które odczuwa ofiara lub użytkownik, wpływa na dalsze negatywne umiejętności radzenia sobie z problemami. Schemat przedstawia się następująco:
Czy za przemoc domową można winić uzależnienie?
Choć istnieją konkretne dowody na związek między przemocą domową a uzależnieniem, które wskazują, że regularne nadużywanie substancji psychoaktywnych jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przemocy w związkach intymnych, eksperci i badacze wskazują, że nie jest to jedyna przyczyna przemocy. Według danych amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości 61% sprawców przemocy domowej nadużywa substancji, a ponad 50% małżonków oskarżonych o zabójstwo współmałżonka było pod wpływem narkotyków lub alkoholu w dniu zabójstwa.
Choć nie jest to jedyny czynnik przemocy domowej, nadużywanie narkotyków i alkoholu zwiększa skłonność do przemocy. Badania wskazują, że potencjalnie brutalne sytuacje są bardziej niebezpieczne, gdy ofiarą jest osoba nadużywająca substancji, ponieważ jest ona mniej zdolna do dokładnej oceny bezpośredniego zagrożenia i ucieczki lub może pogorszyć sytuację.
Ofiary przemocy domowej i uzależnienia często nie zgłaszają napaści z powodu obawy przed ściganiem za używanie substancji i strachu przed ponowną przemocą. Ponadto 51% kierowników programów uzależnień stwierdziło, że uzależnienie kobiety może powstrzymywać ją przed opuszczeniem agresywnego związku, co prowadzi do poważniejszych konsekwencji fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych oraz powtarzających się napaści. Zazwyczaj brak wyjścia z agresywnego związku może prowadzić do nasilenia przemocy, a w wielu przypadkach do śmierci ofiary.
Leczenie przemocy domowej i uzależnień
Dla osób, które cierpią z powodu przemocy domowej i uzależnienia, szczególnie ważne jest jednoczesne leczenie obu tych zjawisk, zajęcie się podstawową przyczyną uzależnienia, aby wyjść z agresywnego związku i ostatecznie doprowadzić do trwałego wyzdrowienia.
Istnieje wiele specjalistycznych programów terapeutycznych dla ofiar przemocy domowej i uzależnień, w których pracują profesjonaliści wykształceni i przygotowani do zaspokajania szczególnych potrzeb tej grupy społecznej. Większość placówek zapewnia bezpieczną, poufną przestrzeń dla osób, które potrzebują rozwiązania prywatnych i ważnych problemów, niezbędnych do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia. Osoby potrzebujące leczenia mogą również znaleźć zasoby rządowe i grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej.
Warto przeczytać
- 26 stycznia 2023
Zakres problemu Trwające operacje w Iraku (Operation Iraqi Freedom) i Afganistanie (Operation Enduring Freedom) nadal obciążają personel wojskowy, powracających weteranów i...
Czytaj dalej- 4 grudnia 2022
Dla tych, którzy nawrócili się po okresie trzeźwości, wiecie jak trudny może być powrót z nawrotu. Dwa i pół roku trzeźwości może nie być dużo czasu w dużym...
Czytaj dalej