Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, to prawdopodobnie już o tym słyszałeś: Heroina i kokaina. Benzoes i alkohol. Ecstasy, a następnie marihuana. Jakiś zmiksowany koktajl leków na receptę. Z konieczności lub w celach rekreacyjnych osoby zażywające narkotyki nierzadko tworzą własne mieszanki substancji, aby przetrwać lub się naćpać. Jest to tzw. wielolekowość i należy do najbardziej niebezpiecznych współczesnych nawyków narkotykowych.

Polidrug oznacza nadużywanie wielu (dwóch lub więcej) narkotyków w połączeniu ze sobą z zamiarem uzyskania określonego efektu. Na przykład popularna kombinacja "speedball" pozwala użytkownikom zmaksymalizować efekty działania kokainy i heroiny, bez odczuwania niepokoju i uspokojenia, które często towarzyszą każdemu z tych narkotyków. Wielu użytkowników ecstasy pali jednocześnie marihuanę lub pije alkohol, aby uniknąć silnego odreagowania, które zwykle następuje po zażyciu MDMA. Podobnie osoba uzależniona od środków przeciwbólowych wydawanych na receptę może dodać do nich inne tabletki, sądząc, że normalna dawka przestała wystarczać. Potrzebują więcej, więcej czegokolwiek, aby poczuć efekty.

Zrozumienie prawdziwych zagrożeń

W wielu przypadkach uzależnienie od wielu narkotyków wymaga leczenia odwykowego.

Problem w tym, że zażywanie więcej niż jednego narkotyku jest niezwykle niebezpieczne, stwarzając wysokie ryzyko przedawkowania i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Ryzyko to jest tak duże, że każdego roku miliony ludzi trafiają na oddziały ratunkowe. Szacuje się, że około 600 000 wizyt na ostrym dyżurze rocznie jest związanych z łącznym używaniem narkotyków i alkoholu. A jeszcze kilka lat temu eksperci ujawnili, że większość (56%) wizyt na ostrym dyżurze związanych z nielegalnymi narkotykami dotyczyła więcej niż jednego narkotyku. W zależności od tego, jakie substancje wchodzą w grę, takie kombinacje wielolekowe mogą okazać się śmiertelne.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych recept jest połączenie kokainy i opiatów. Razem ich skuteczność wzrasta dwukrotnie. Jednak kokaina i opiaty to dwa przeciwstawne chemicznie narkotyki, zwłaszcza gdy trafiają do organizmu.

Kokaina jest środkiem pobudzającym, który daje silny i szybko działający haj. Opiaty, zarówno w postaci heroiny, jak i leków przeciwbólowych wydawanych na receptę, takich jak OxyContin, są środkami depresyjnymi, które pozostają w organizmie znacznie dłużej. Leki opiatowe spowalniają pracę serca. Kokaina zwiększa częstość akcji serca użytkownika. W przypadku jednoczesnego zażywania istnieje ryzyko, że serce straci swój rytm, a użytkownicy mogą doznać ataku serca lub udaru. Śmiertelna depresja oddechowa również stanowi wysokie ryzyko związane z zażywaniem kokainy i opiatów i pozostaje obecnie najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nadużywaniem wielu narkotyków.

To dopiero początek. Inne potencjalnie śmiertelne kombinacje wielolekowe to m.in:

  • Benzodiazepiny (leki uspokajające) i opiaty (takie jak heroina)
  • Benzodiazepiny i alkohol
  • Kokaina i alkohol
  • Ecstasy i alkohol, ze względu na zaburzenie równowagi termoregulacji i odwodnienie organizmu
  • Stymulanty, w tym leki na receptę, takie jak Adderall, zmieszane z innymi rodzajami stymulantów (napoje energetyczne, tabletki kofeinowe itp.)
  • Leki przeciwdepresyjne i MDMA

Pozostaje pytanie

Dlaczego mimo znanych konsekwencji ludzie nadal próbują niebezpiecznych mieszanek narkotyków? Dlaczego nasi bliscy w ogóle decydują się na sporządzanie takich śmiertelnych koktajli?

Częścią problemu jest brak świadomości. Zwłaszcza wśród nastolatków i młodych dorosłych nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć interakcje chemiczne, jakie mogą zachodzić między dwoma różnymi narkotykami. Nawet jeśli znamy zagrożenia związane z każdym z narkotyków z osobna (np. kokaina może powodować zawał serca, heroina może wywołać śpiączkę), ich wzajemne oddziaływanie nie jest często brane pod uwagę i rozumiane.

Innym problemem jest to, że większość użytkowników nie myśli racjonalnie, podejmując te ryzykowne decyzje. Uzależnienie od narkotyków jest chorobą mózgu, a osoby zmagające się z nią często przejawiają obsesyjne i niekontrolowane zachowania. Kiedy potrzebują dopalaczy, mogą zrobić wszystko, aby je zdobyć, nie zastanawiając się nad tym. W ten sposób mózg osoby uzależnionej zostaje przeinstalowany. Nadużywanie narkotyków nie jest wyborem, ale raczej przymusem.

Dotyczy to zwłaszcza nastolatków i młodych dorosłych, którzy z natury mają skłonność do ryzykownych i impulsywnych zachowań, a ich mózgi są szczególnie podatne na działanie narkotyków. Mogą oni uważać, że jeden narkotyk to za mało. Mogą uważać, że więcej narkotyków to więcej zabawy. Mogą próbować zmaksymalizować lub przedłużyć swój haj poprzez jednoczesne zażywanie wielu substancji.

Ponieważ zażywanie więcej niż jednego narkotyku wzmacnia nagradzające działanie narkotyków, a także dlatego, że haj po zażyciu więcej niż jednego narkotyku jest tak intensywny, znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo uzależnienia się. W przypadku uzależnienia od wielu narkotyków, kiedy ich nadużywanie staje się regularnym zjawiskiem, prawdopodobieństwo przedawkowania również wzrasta wykładniczo.

To nie są żarty i być może potrzebujesz pomocy

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od wielu narkotyków, zachęcamy do jak najszybszego szukania pomocy. Nawet jeśli było to tylko kilka przypadków nadużywania wielu narkotyków lub tylko podejrzenia, zalecamy natychmiastowe działanie. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy. Nie czekaj, aż Twoja bliska osoba sama poprosi o pomoc; w przypadku uzależnienia od wielu narkotyków osoby zażywające je są szczególnie oporne i niechętne do podjęcia leczenia.

Turnbridge, jako profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków dla młodych dorosłych, widział i leczył wszystkie rodzaje uzależnienia od wielu narkotyków. Każdego dnia pomagamy nastolatkowi uporać się z jego problemem z lekami na receptę. Często pomagamy młodym kobietom przezwyciężyć uzależnienie od leków antydepresyjnych i nałogowe picie. Dzięki tym doświadczeniom wiemy dokładnie, co jest skuteczne w leczeniu uzależnienia od wielu narkotyków i zapewnieniu bezpieczeństwa naszym klientom.

Stwierdziliśmy, że długoterminowy, zintegrowany, stacjonarny odwyk daje pacjentom największe szanse na pomyślne wyzdrowienie. Oferuje on zorganizowane, bezpieczne i wolne od narkotyków środowisko, w którym każda osoba może się rozwijać. Oferuje całodobową opiekę w przypadku pojawienia się kompulsywnego głodu narkotykowego lub poważnych objawów odstawienia. Oferuje terapie behawioralne i indywidualne poradnictwo, które pomagają pacjentom odkryć przyczyny nadużywania wielu narkotyków. W Turnbridge oferujemy także terapię podwójnej diagnozy, aby pomóc pacjentom w przezwyciężeniu ewentualnych współwystępujących zaburzeń. A dzięki grupom wsparcia typu peer-to-peer pomagamy im nawiązać relacje wsparcia niezbędne do ponownego osiągnięcia trzeźwości.

Sponsorowane przez:

Warto przeczytać