Obserwowanie, jak ktoś bliski zmaga się z uzależnieniem, może być przerażające, a podejmowanie działań, by o tym porozmawiać, może być równie nerwowe. Możesz mieć wrażenie, że chodzisz wokół niej jak na skorupce jajka, albo że różowy słoń na środku pokoju patrzy na ciebie z góry. Prawdopodobnie czujesz się zły, zdezorientowany, sfrustrowany, przestraszony i pozbawiony nadziei, widząc, jak ta osoba stacza się po ciemnej drodze rozpaczy. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sam, a wielu innych przeszło tę drogę przed Tobą. Zła wiadomość jest taka, że nie ma prostego sposobu, aby to zrobić.
Oto siedem pomocnych kroków, jak rozmawiać z kimś o jego uzależnieniu:
Używaj stwierdzeń "ja".
Symptomy zażywania narkotyków lub alkoholu są nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne, a w przypadku poruszania tematu podwójnego życia, które ktoś może ukrywać lub nie, może pojawić się obrona.
Wypowiedzi typu "ja" mogą wiele zmienić i sprawić, że weźmiesz odpowiedzialność za swoje emocje. Mogą one zmienić cały ton rozmowy bez bezpośredniego obwiniania danej osoby. Może to złagodzić retorykę i przenieść punkt ciężkości z rozmówcy na Ciebie, podkreślając Twoje uczucia i emocje, a nie wytykając palcami. Zrozumienie sytuacji z własnej perspektywy może zasiać ziarno, które pomoże osobie uzależnionej spojrzeć na sprawy w określony sposób.
Oto kilka przykładów:
- "Denerwujesz mnie, kiedy pijesz". VS "Czuję się zaniepokojona, kiedy pijesz".
- "Musisz iść na terapię". VS "Czuję się sfrustrowany, że nie chcesz przyjąć pomocy".
- "Zabijasz się" VS "Czuję złość, kiedy patrzę, jak się ranisz".
Skuteczne słuchanie
Uzależnienia są coraz powszechniejsze i w najbliższym czasie nigdzie się nie wybierają. Według Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Uzależnień "przedawkowanie narkotyków jest główną przyczyną przypadkowej śmierci w USA". Rozmowa z bliską osobą może potencjalnie uratować jej życie, a nawet niewerbalne zachowania mogą mieć decydujące znaczenie. Słuchanie może być sztuką samą w sobie, a w dzisiejszym świecie prawdziwe słuchanie jest rzadkością. Oto kilka sposobów na to, by w pełni je wykorzystać:
- Utrzymywanie pozytywnej postawy ciała
- Utrzymuj kontakt wzrokowy
- Słuchać słów i wyobrażać sobie, co mówi rozmówca
- Akceptuj pomysły i uczucia rozmówcy
- Nie przerywaj i nie wyciągaj pochopnych wniosków
- Zadawaj pytania, aby lepiej zrozumieć
Zachowaj zimną krew
Bądź ostrożny! Jednym z najpotężniejszych narzędzi, których używamy instynktownie, jest "odzwierciedlanie". Lustrzane odbicie to zjawisko społeczne, które występuje wtedy, gdy jedna osoba podświadomie naśladuje gest, mowę lub postawę innej osoby. Jeśli ktoś się do Ciebie uśmiecha, to jest szansa, że odwzajemnisz jego uśmiech, prawda? Jest to doskonały przykład odzwierciedlania. Zarówno Ty, jak i Twoja bliska osoba jesteście w trudnym położeniu i jeśli zaczniesz działać w stanie niepokoju, istnieje szansa, że ta osoba podświadomie to rozpozna i sytuacja może się pogorszyć. Wszyscy odgrywamy emocje innych, a niektórzy uzależnieni potrafią to robić jak sport olimpijski.
Opracuj plan
Upewnij się, że rozmawiasz z bliską osobą w czasie, kiedy jest trzeźwa, i bądź przygotowany na podjęcie działań!
Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, jest otwarta na twoje myśli i obawy, miej plan. Zaleca się korzystanie z pomocy profesjonalistów przy tego typu przedsięwzięciach, dlatego warto mieć pod ręką kilka ośrodków leczenia lub adres mityngu 12 Kroków.
Jeśli dana osoba nie reaguje na twoje uwagi, przygotuj inny plan.
Dobrym początkiem może być ustalenie granic. Granice określają wytyczne dotyczące odpowiedniego zachowania i działań, a w tym przypadku - nadużywania substancji przez bliską osobę. Czasami granice mogą pomóc danej osobie sięgnąć "dna" i zwiększyć szanse na uzyskanie pomocy. Można je łatwo ustalić, ale najtrudniej jest je zastosować w praktyce. Dopóki osoba uzależniona nie przestanie używać narkotyków, ważne jest, aby wyznaczyć jej granice, które pozwolą jej zejść z emocjonalnej kolejki górskiej.
Oto kilka przykładowych granic, które możesz zastosować:
- "Nie pozwolę ci tu mieszkać, jeśli nadal będziesz zażywać".
- "Nie dam ci więcej pieniędzy".
- "Nie wpłacę ponownie kaucji za ciebie z więzienia".
- "Nie będę cię wspierać w twoim uzależnieniu, ale będę cię wspierać w twoim zdrowieniu".
Nie bierz tego do siebie
"Zranieni ludzie ranią ludzi" i jeśli nastąpi negatywna reakcja, nie ma to nic wspólnego z tobą. Jeśli rozmowa nie skończy się dobrze, a ty otwarcie i szczerze opowiedziałeś o swoich emocjach, to znaczy, że zrobiłeś to, co zamierzałeś.
Zadbaj o siebie
Uzależnienie to choroba rodzinna, która może siać spustoszenie w życiu każdego, kogo dotknie, a jeśli jesteś blisko z osobą uzależnioną, z pewnością byłeś narażony na kłamstwa, oszustwa i manipulacje. Może to negatywnie wpływać na twoje samopoczucie emocjonalne i czasami masz wrażenie, że bardziej dbasz o bliską osobę niż ona sama o siebie. Dobrze byłoby poszukać pomocy z zewnątrz, na przykład u terapeutów lub w grupach wsparcia, takich jak Al-Anon. Tak jak osoba uzależniona potrzebuje wyzdrowieć, tak i ty potrzebujesz!
Warto przeczytać
- 26 stycznia 2023
Zakres problemu Trwające operacje w Iraku (Operation Iraqi Freedom) i Afganistanie (Operation Enduring Freedom) nadal obciążają personel wojskowy, powracających weteranów i...
Czytaj dalej- 4 grudnia 2022
Dla tych, którzy nawrócili się po okresie trzeźwości, wiecie jak trudny może być powrót z nawrotu. Dwa i pół roku trzeźwości może nie być dużo czasu w dużym...
Czytaj dalej