Zanim zacząłem trzeźwieć, nie mogłem sobie wyobrazić lata w Chicago bez narkotyków i alkoholu. Lato w Chicago to słodkie ukojenie po miesiącach unikania lodu spadającego z wieżowców, noszenia dwóch warstw legginsów termicznych pod spodniami i rozważania co drugi dzień przeprowadzki na Zachodnie Wybrzeże. Wszystkie moje lata spędzone w tym miejscu kręciły się wokół picia w porcie, palenia papierosów na dachach z najlepszymi przyjaciółmi, chodzenia na imprezy, przedstawienia, festiwale - wszystkie te czynności wymagały pewnego stopnia upojenia alkoholowego. Jak miałem spędzić dzień na plaży bez chłodziarki z piwem i flaszki czegoś mocniejszego? Jak mógłbym cieszyć się Pitchforkiem, gdyby nie towarzyszyła mi wszędzie chmura dymu z trawki? JAK MÓGŁBYM CIESZYĆ SIĘ GRILLEM BEZ BLUNTA?! Od tamtej pory nauczyłem się kilku rzeczy:

Na trzeźwo mogę robić wszystko to, co kiedyś robiłem po pijanemu.

Minęło trochę czasu, zanim oderwałem się od chicagowskiej sceny DIY, nastawionej na szybkie imprezy, świata teatru i, niestety, wielu moich przyjaciół, zanim mogłem komfortowo funkcjonować w towarzystwie, nie używając lub nie chcąc używać. Większą część mojego wprowadzenia w trzeźwość spędziłem w salach AA lub w domu, samotnie układając puzzle i zaspokajając głód. Jednak z radością mogę powiedzieć, że znowu wiem, jak być człowiekiem. Plaża to nadal plaża, z moją chłodziarką piwa lub bez niej. Piwo zastąpiłem wodą i, co nie jest zaskoczeniem, stałem się lepszy w siatkówce plażowej i nie wymiotuję w jeziorze! Wolę grillować bez blunta niż wcale, bo nie będę kłamał.... Uwielbiam dobry brat i sałatkę ziemniaczaną. Jeśli chodzi o wydarzenia takie jak festiwale, imprezy czy przedsięwzięcia artystyczne przyjaciół - jestem na nich bardziej obecny, gdy nie skupiam się na tym, skąd wezmę następnego drinka. Gdy mój umysł stał się bardziej przejrzysty, wyostrzyły się też moje zmysły. Jedzenie smakuje teraz lepiej, słuchanie jest łatwiejsze, a ja naprawdę czuję uścisk osoby, która mnie przytula, kiedy jestem na tyle szczęśliwa, by go otrzymać.

Lato w Chicago jest bardziej ożywione niż to, które pamiętam z czasów, gdy byłem nałogowcem.

Jak już mówiłem, moje zmysły wyostrzyły się, kiedy wytrzeźwiałem. Nagle jestem na zewnątrz i podziwiam zachody słońca, zauważam chłód popołudniowej bryzy i prawie zalewam się łzami, bo to miasto jest tak cholernie piękne. Kiedy brałem, czułem się tak, jakbym istniał poza sobą, obserwując, jak moje ciało kroczy przez życie, nosząc ludzki strój i udając funkcjonującego dorosłego. Myślałem, że będę tęsknił za tym miastem, jeśli wytrzeźwieję, ale okazało się, że tęskniłem za nim przez cały czas.

Teraz mam wspólnotę w AA.

O wiele łatwiej jest zachować trzeźwość, gdy ma się trzeźwych przyjaciół. Nie trzeba mieć trzeźwych przyjaciół, ale dla tego alkoholika to ratunek (dosłownie). Mogę umówić się z jednym z moich trzeźwych przyjaciół, a moja pewność siebie w sytuacjach towarzyskich wzrasta dwukrotnie. Jeśli nikt nie może przyjść, zawsze jest ktoś, z kim mogę porozmawiać przez telefon lub SMS-a. Nie muszę stawiać czoła niczemu sam, jeśli nie chcę. AA organizuje też mnóstwo imprez trzeźwościowych. Ostatniego lata wybrałem się na rejs trzeźwym jachtem po jeziorze Michigan, złapałem zabójczą opaleniznę i wypiłem 45 truskawkowych smoothie.

Patrząc wstecz, moje lato nie było takie wspaniałe. Często spędzałem całe dnie w domu, popadając w paranoję i pijąc, pisząc kiepskie piosenki miłosne i oglądając nałogowo Błękitną planetę. Trzymałem moją partnerkę w niewoli, próbując utopić swój lęk społeczny w whisky. "Jeszcze jedna szklaneczka i możemy wyjść. Obiecuję." Myślę, że romantyzowałem swoje lato, żeby mieć wymówkę, by nie wytrzeźwieć. Alkoholicy są fantastycznymi maszynami do wymówek.

Na koniec muszę się przyznać. Jestem winien zadośćuczynienie mieszkańcom Chicago, mojej rodzinie i przyjaciołom.

Nie jeżdżę samochodem po mieście. Gdybym to robił, na pewno wsiadłbym za kierownicę po pijanemu. Wiem to, ponieważ każdego dnia w lecie jeździłem rowerem po ruchliwych ulicach Chicago pijany lub naćpany. Robiłem to, bo nie obchodziło mnie, czy umrę. Wielu uzależnionych angażuje się w ryzykowne zachowania, podświadomie licząc na to, że zdarzy się wypadek. Mam szczęście, że w ciągu sześciu lat lekkomyślnej jazdy na rowerze nie zostałem ranny ani zabity. Raz się zgubiłem, nie miałem telefonu i musiałem wracać za światłami miasta do miejsca, w którym się zatrzymałem. W innym przypadku skaleczyłem się o coś i nie zauważyłem tego, dopóki nie spojrzałem w dół i nie zobaczyłem kierownicy pokrytej krwią. Ani razu nie pomyślałem o tym, jak czułaby się moja rodzina i przyjaciele, gdybym w wyniku jazdy pod wpływem zrobił krzywdę sobie lub, nie daj Boże, innej osobie. Samolubstwo i skupienie na sobie są źródłem naszych problemów.

Szczęśliwego, bezpiecznego i trzeźwego lata! Można mnie spotkać na plaży, z moim Pamplemousse La Croix i dobrą książką.

Warto przeczytać