Pierwsze spotkanie z psychologiem oraz psychoterapeutą może wiązać się z uczuciem niepokoju bądź niepewności. Nie ma w tym nic dziwnego. Aby zmniejszyć swoje obawy, warto dowiedzieć się, jak wyglądają takie wizyty oraz czego można się w ich trakcie spodziewać.
Pierwsza wizyta – jak wygląda?
Pierwsze spotkanie ma zawsze charakter konsultacyjny. Jest to etap, który trwać może od dwóch do nawet czterech spotkań, z których każde trwa pięćdziesiąt minut. Jest to czas, który terapeuta wykorzystuje na poznanie problemów doświadczanych przez pacjenta. Tym, co przyświeca pracy jest zawsze założenie, że przyczyn trudności oraz cierpienia szukać należy w historii życia pacjenta. Dlatego podczas spotkań zawsze podejmuje się nie tylko temat aktualnych trudności i bieżącego samopoczucia. Zrozumienie przeżywanych trudności jest możliwe po poznaniu historii życia pacjenta. Analizuje się czas od wczesnego dzieciństwa aż do chwili obecnej.
W trakcie pierwszych spotkań zadawane są pytania odnoszące się do różnych szczegółów z życia. Trzeba jednak pamiętać, że to pacjent zawsze podejmuje decyzję o czym i kiedy chce powiedzieć. Jeśli jakieś pytanie jest dla niego na dany moment zbyt trudne, może odmówić odpowiedzi. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że pytania zawsze zadawane są w konkretnym celu, a uzyskanie na nie odpowiedzi ma duże znaczenie dla dalszej pracy terapeutycznej.
Nie ma nic dziwnego w tym, że opowiadanie o swojej historii życia obcej osobie wywołuje wstyd, zażenowanie, a nierzadko również lęk związany z tym, jak oceni nas terapeuta. Warto jednak pamiętać, że psychoterapeuta nigdy nie ocenia swoich pacjentów, nie rozpatruje również ich zachować w kategoriach dobra i zła. W trakcie procesu leczenia pomoże jednak ustalić pacjentowi czy coś korzystnie na niego wpływa, czy też jest zupełnie odwrotnie.
Konsultacje psychologiczne można porównać do wywiadu, jaki zbiera z pacjentem lekarz. Im więcej informacji przekażemy mu na temat doświadczanych problemów, tym prostsze będzie postawienie wstępnej diagnozy, a także zaplanowanie działań, jakie trzeba podjąć. Warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o rozpoczęciu psychoterapii. Podczas konsultacji można zadawać pytania dotyczące psychoterapii. Efektem pierwszych spotkań powinno być rozpoznanie, jakich trudności doświadcza pacjent, jakie mechanizmy stosuje, co kryje się za doświadczanym cierpieniem, a także jaka jest najbardziej odpowiednia forma pomocy. Nie zawsze bowiem będzie to psychoterapia. Może okazać się, że niezbędna jest konsultacja u lekarza psychiatry.
Do pierwszej wizyty u psychoterapeuty bądź psychologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Psychoterapia jest przede wszystkim metodą leczenia zaburzeń psychicznych. Zdarza się, że pacjenci pojawiają się w gabinecie psychoterapeutycznym z konkretnymi objawami. Czasem tym, co popycha ich do konsultacji są komunikaty, jakie otrzymują od otoczenia. Nierzadko samodzielnie trudno jest stwierdzić czy mamy jakiś problem.
Warto przeczytać
- 13 kwietnia 2021
Korzystanie z pomocy psychologa jest obecnie coraz bardziej popularne. Wiąże się to z większą dostępnością tego rodzaju usług. Niestety, nie w każdym przypadku pomoc...
Czytaj dalej- 8 kwietnia 2021
Masz problem, z którym nie potrafisz poradzić sobie samodzielnie? Podjąłeś decyzję o skorzystaniu z fachowej pomocy? Masz w związku z tym obawy, czy uda Ci się trafić...
Czytaj dalej