Wyzdrowienie może być przerażające, a strach przed błędnymi opiniami i przekonaniami może powstrzymywać ludzi przed wytrzeźwieniem - zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieli okazji tego doświadczyć. Tego rodzaju mity i błędne przekonania na temat zdrowienia mogą tworzyć stygmaty i utrudniać poszukiwanie pomocy, gdy zmiana wydaje się prawie niemożliwa. Niektórzy wolą cierpieć w milczeniu, niż szukać pomocy z obawy przed osądzeniem przez współpracowników, rodzinę lub przyjaciół.

Niektóre z tych mitów nadal pokutują i rozwijają się w naszej kulturze, a czasem są przedstawiane jako fakty. Zebraliśmy ich listę, aby ostatecznie obalić te mity, położyć im kres i zaoferować trochę wglądu w to, czym jest trzeźwość.

Nawrót sprawia, że ponosisz porażkę

Nawrót nie jest warunkiem wyzdrowienia, ale jest powszechny w przypadku wielu osób. Jeśli ktoś nawraca, to nie dlatego, że nie starał się wystarczająco mocno lub nie był zaangażowany w swoją trzeźwość. Czasami potrzeba więcej niż jednej próby wytrzeźwienia. Nie oznacza to, że ktoś ponosi porażkę i że nie jest w stanie wytrzeźwieć. Nieważne, ile razy ktoś upadnie, byleby tylko się podniósł.

Jeśli wytrzeźwiejesz, wszystko samo się naprawi

To, że ktoś wytrzeźwieje, nie oznacza, że obudzi się i wszystko będzie idealnie. Życie się toczy, a czasami bywa trudne. Ludzie tracą pracę, chorują, życie rzuca im kłody pod nogi, a czasem po prostu mają zły dzień. Choć w porównaniu z tymi dniami, które mieli kiedyś uzależnieni i alkoholicy, może być lepiej. Trzeźwość to niezwykle ciężka praca, ale dzięki niej osoba trzeźwa może być przygotowana do lepszego radzenia sobie w trudnych chwilach.

Trzeźwi ludzie są nudni

To błędne przekonanie może być jednym z najczęstszych, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są na drodze do wyzdrowienia. Często zdarza się, że młodzi ludzie unikają trzeźwienia z powodu przekonania, że już nigdy nie będą się dobrze bawić. Często osoby, które zaczynają używać narkotyków i alkoholu, robią to dlatego, że sprawia im to przyjemność i dobrze się czują. Dlaczego mieliby to robić dalej? Po pewnym czasie "zabawa" zaczyna zanikać, a zażywanie staje się koniecznością - co prowadzi do konsekwencji fizycznych, emocjonalnych i duchowych. Zabawa ustaje, a wraz z postępem uzależnienia wiele osób znajduje się w rozpaczliwym i beznadziejnym miejscu.

Co zaskakujące, bycie trzeźwym nie jest nudne. W miarę upływu czasu ludzie poznają osoby trzeźwe, które mają podobne zainteresowania, nie związane z narkotykami czy alkoholem, i najczęściej po wytrzeźwieniu odkrywają, co tak naprawdę lubią robić. Czy będzie to biwakowanie, chodzenie na koncerty, czy skakanie ze spadochronem - możliwości są nieograniczone, jeśli tylko jest się trzeźwym.

Trzeźwi ludzie rozmawiają tylko o używaniu

Ludzie nie trzeźwieją po to, by rozpamiętywać przeszłość. Trzeźwieją po to, by zacząć żyć pełnią życia. Jasne, że osoby na odwyku łączy uzależnienie, ale życie to o wiele więcej niż opowiadanie wojennych historii o czasach, kiedy się używało. Choć ważne jest, aby pamiętać, skąd się wyszło, równie ważne jest, aby tam nie wracać.

Wyzdrowienie jest łatwe

Wyzdrowienie nie jest łatwe. I kropka. Gdyby to było łatwe, wszyscy by wytrzeźwieli. Wyzdrowienie to ciężka praca, a ci narkomani i alkoholicy, którzy pozostają trzeźwi przez długi czas, mogą nie doceniać samych siebie i wnieść wkład w życie społeczne w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażali. Kontynuując ciężką pracę nad trzeźwością, możliwości są nieograniczone.

Trzeba unikać miejsc, w których jest alkohol

W pierwszej fazie zdrowienia zwykle sugeruje się, by trzymać się z dala od ludzi, miejsc i rzeczy. Jednak po pewnym czasie nadejdzie czas, kiedy osoby trzeźwiejące będą mogły udać się w miejsce, gdzie jest obecny alkohol, pod warunkiem, że ich motywy będą czyste.

Bez względu na sytuację, dopóki człowiek pozostaje trzeźwy, nadejdzie taki czas, kiedy będzie miał solidne podstawy w trzeźwości i będzie mógł pójść w miejsce, gdzie jest obecny alkohol. Może to być przyjęcie świąteczne lub urodziny przyjaciela. Im dłużej ktoś jest trzeźwy, uczy się nowych umiejętności radzenia sobie z problemami i coraz lepiej radzi sobie z niepiciem i nieużywaniem alkoholu. Trzeba jednak czuć się komfortowo z własnymi ograniczeniami. Jeśli ktoś wie, że nie może oprzeć się piciu, a jest początkujący w trzeźwości, nie powinien stawiać się w takiej sytuacji.

Uzależnieni i alkoholicy to źli ludzie

Od bogatych po biednych, od skazańców po kościelnych. Uzależnienie nie jest dyskryminujące. Często panuje przekonanie, że osoby uzależnione mają słabą wolę i są uważane za "złe". Choć prawdą jest, że ci, którzy tkwią w postępującym uzależnieniu od narkotyków i alkoholu, mogą robić rzeczy naganne, uzależnienie chemiczne jest często wynikiem zmian w mózgu spowodowanych długotrwałym nadużywaniem narkotyków lub alkoholu. Niektórzy z tych ludzi są w stanie posunąć się do wszystkiego, aby uzyskać to, czego potrzebują, aby poczuć się normalnie. Dobrzy ludzie czasami robią złe rzeczy, ale często potrzebują leczenia, a nie kary.

Warto przeczytać